Kszk2 kérdése:

Ezt a fizika feladatot hogy kell megoldani? Szerintem túl sok a hiányzó adat hozzá


Egy űrhajós tömege 80 kg.

a) Mennyi a nyugalmi súlya a földön?

- Ugye G=m X a=80kg X 10 m/s^2=800 N

b) Mekkora lesz a súlya, ha kilövés közben 3g gyorsulással emelkedik fölfelé?

- Ugye G=mx(g+a)=80kg X (10 + 30) = 3200 N

c) Az űrhajós kiképzése közben, vízszintes síkban, 5,8 m sugarú körpályán forgó centrifugával edzették. Milyen fordulatszámmal érték el a kilövésnél fellépő 3g terhelést?

- Bármit próbáltam nem tudtam kihozni az általam ismert képletekből

d) Ugyanekkora fordulatszámnál mekkora lenne a terhelés a legalsó és a legfelső pontban ha a centrifuga függőleges síkban forogna?

- Ez már könnyű lenne de kellene hozzá a c) rész megoldása.


Nem is kell megoldás. Elég egy képlet amivel tudok számolni :-)



2016. febr. 29. 15:30
 1/3 A kérdező kommentje:
Valaki?
2016. febr. 29. 16:52
 2/3 anonim ***** válasza:

Az első két alfeladatot jól megcsináltad.


A c)-hez csak a centrifugális gyorsulást kell kiszámolni, ami a_cf=r*omega^2, ahol omega a forgás szögsebessége, r pedig a körpálya sugara, itt 5,8 m. A szögsebesség pedig ugye 2*pi/T, ahol T a periódusidő, de mivel nekünk a fordulatszám kell, ami T reciproka (legyen f), ezért omega=2*pi*f. Tehát a_cf=4*pi^2*f^2*r. Ennek kell 3g-nek lennie, ebből megvan f.


A d)-nél belép a gravitáció is (tulajdonképpen c)-nél is, de ott gondolom csak a vízszintes irányú terhelés volt a lényeges). A pálya felső pontján a gravitáció lefelé húz, míg a centrifugális erő kifelé présel, a kettő együtt kell adja a 3g-t, azaz a_e=a_cf-g. Ebből az előző képlettel megvan a_e, vagyis az eredő gyorsulás (terhelés).


Az alsó ponton egy irányba hat a kettő, azaz a_e=a_cf+g.


Remélem, ez így világos volt.

2016. febr. 29. 17:37
 3/3 A kérdező kommentje:
Igen. Köszönöm szépen :-)
2016. febr. 29. 17:57