25 a gyök alatt x-ediken = 5*5 a harmadik gyök alatt x-ediken

2016. márc. 14. 11:33
 1/4 anonim ***** válasza:
74%

Átalakítod úgy, hogy mindkét oldalon ugyanannak a számnak a hatványa legyen:

(5^2)^√x = 5^(∛x+1)

5^(2*√x) = 5^(∛x+1)


Mivel az y=5^x exponenciális függvény szigorúan monoton nő,

2*√x = ∛x+1


legyen hatodik gyök x = y

2*y^3 = y^2+1

2*y^3-y^2-1 = 0


szorzattá alakítunk:

(y-1)*(2y^2+y+1) = 0


ez a szorzat akkor 0, ha

(y-1) = 0 vagyis y=1

vagy ha a másodfokú kifejezés egyenlő nullával


a másodfokú egyenletet megoldva y = -0,25 jön ki, ami nem megoldása az egyenletnek, mivel y = hatodik gyök x nem lehet negatív.


Hatodik gyök x = y-ba behelyettesítjük y-t (y=1)

x = 1


Ellenőrzés:

25^√1 = 5*5^∛1

25^1 = 5*5^1

25 = 25

2016. márc. 14. 12:00
 2/4 anonim ***** válasza:
még annyi, hogy az egyenletben szereplő √x miatt x nem lehet negatív, ezért vonhatunk belőle 6. gyököt
2016. márc. 14. 12:04
 3/4 anonim ***** válasza:
Még 1 hibát találtam: y nem azért nem lehet negatív, mert x 6. gyöke, hanem azért, mert ha y negatív, akkor √x is negatív lenne. Szóval a -0,25 semmiképpen sem jó, az egyenletnek csak 1 megoldása van.
2016. márc. 14. 12:10
 4/4 A kérdező kommentje:
köszönöm :)
2016. márc. 14. 14:08