25 a gyök alatt x-ediken = 5*5 a harmadik gyök alatt x-ediken2016. márc. 14. 11:33
1/4 anonim válasza:
Átalakítod úgy, hogy mindkét oldalon ugyanannak a számnak a hatványa legyen:
(5^2)^√x = 5^(∛x+1)
5^(2*√x) = 5^(∛x+1)
Mivel az y=5^x exponenciális függvény szigorúan monoton nő,
2*√x = ∛x+1
legyen hatodik gyök x = y
2*y^3 = y^2+1
2*y^3-y^2-1 = 0
szorzattá alakítunk:
(y-1)*(2y^2+y+1) = 0
ez a szorzat akkor 0, ha
(y-1) = 0 vagyis y=1
vagy ha a másodfokú kifejezés egyenlő nullával
a másodfokú egyenletet megoldva y = -0,25 jön ki, ami nem megoldása az egyenletnek, mivel y = hatodik gyök x nem lehet negatív.
Hatodik gyök x = y-ba behelyettesítjük y-t (y=1)
x = 1
Ellenőrzés:
25^√1 = 5*5^∛1
25^1 = 5*5^1
25 = 25
2/4 anonim válasza:
még annyi, hogy az egyenletben szereplő √x miatt x nem lehet negatív, ezért vonhatunk belőle 6. gyököt
3/4 anonim válasza:
Még 1 hibát találtam: y nem azért nem lehet negatív, mert x 6. gyöke, hanem azért, mert ha y negatív, akkor √x is negatív lenne. Szóval a -0,25 semmiképpen sem jó, az egyenletnek csak 1 megoldása van.
4/4 A kérdező kommentje:
köszönöm :)
2016. márc. 14. 14:08