2016. jan. 27. 16:05
1/5 Angelo84 válasza:
helyettesítéssel.
legyen
u=√x
ekkor
du/dx=1/2 * 1/√x
2*√x*du=dx
visszaírod:
2∫√x*√x/ (x+1) du, beírjuk a helyettesítést is
2∫u*u/ (u*u+1) du = ezt át tudod írni így:
2∫1-1/(u*u+1) du = ekkor pedig látjuk, hogy 1/(u*u+1) integráltja az arctan(u) tehát a megoldás:
2u - 2arctan(u) + C, visszaírod u helyére a √x-et
2√x - 2arctan(√x) + C
2/5 Angelo84 válasza:
annyi, hogy az:
u^2/(u^2+1) -et így variáltam át:
(u^2+1-1)/(u^2+1), ami egyenlő (u^2+1)/(u^2+1) - 1/(u^2+1) = 1 - 1/(u^2+1)
3/5 A kérdező kommentje:
Köszi
ment a zöld! :)
2016. jan. 27. 17:02
4/5 bongolo válasza:
Az x+1 nincs a gyök alatt?
Ha alatta van, akkor jobb, ha így írod:
√(x/(x+1))
és akkor más lesz az integrál is persze.
5/5 Angelo84 válasza:
Jogos Bongolo kolléga felvetése, de a perjel után még szóköz is van hagyva, szóval úgy ítéltem, hogy csak az x van a gyökjel alatt.