2016. jan. 27. 16:05
 1/5 Angelo84 ***** válasza:

helyettesítéssel.


legyen


u=√x

ekkor

du/dx=1/2 * 1/√x

2*√x*du=dx


visszaírod:


2∫√x*√x/ (x+1) du, beírjuk a helyettesítést is

2∫u*u/ (u*u+1) du = ezt át tudod írni így:


2∫1-1/(u*u+1) du = ekkor pedig látjuk, hogy 1/(u*u+1) integráltja az arctan(u) tehát a megoldás:


2u - 2arctan(u) + C, visszaírod u helyére a √x-et


2√x - 2arctan(√x) + C

2016. jan. 27. 16:48
 2/5 Angelo84 ***** válasza:

annyi, hogy az:


u^2/(u^2+1) -et így variáltam át:


(u^2+1-1)/(u^2+1), ami egyenlő (u^2+1)/(u^2+1) - 1/(u^2+1) = 1 - 1/(u^2+1)

2016. jan. 27. 16:50
 3/5 A kérdező kommentje:

Köszi

ment a zöld! :)

2016. jan. 27. 17:02
 4/5 bongolo ***** válasza:

Az x+1 nincs a gyök alatt?

Ha alatta van, akkor jobb, ha így írod:

√(x/(x+1))

és akkor más lesz az integrál is persze.

2016. jan. 27. 18:53
 5/5 Angelo84 ***** válasza:
Jogos Bongolo kolléga felvetése, de a perjel után még szóköz is van hagyva, szóval úgy ítéltem, hogy csak az x van a gyökjel alatt.
2016. jan. 27. 18:57