Matek! Old meg a valós számok halmazán a 3^ (-x+2) =√3 egyenletet! (3 a -x+2 hatványon egyenlő gyök hárommal, aki nem értené)?

Előre is köszönöm a segítségeket!!

2016. jan. 24. 23:37
 1/3 anonim ***** válasza:
x=3/2
2016. jan. 24. 23:44
 2/3 anonim ***** válasza:

A jobb oldalt átírjuk 3 hatványaként: √3=3^(1/2), ekkor az egyenlet:


3^(-x+2)=3^(1/2)


Az exponenciális függvény szigorú monotonitása miatt


-x+2=1/2, erre x=3/2


Viszont ha esetleg nem tudod, hogyan kell a √3-at átírni hatványalakba, nem kell kétségbeesni, meg tudjuk így is oldani; tudjuk, hogy 3=(√3)^2, ezt beírjuk a bal oldalon az alap helyére:


(√3^2)^(-x+2)=√3


A hatványozás megfelelő azonossága alapján


√3^(2*(-x+2))=√3, a jobb oldal definíció szerint √3=(√3)^1:


√3^(2*(-x+2))=(√3)^1


Az exponenciális függvény szigorú monotonitása miatt:


2*(-x+2)=1, ezt pedig már meg lehet oldani egyszerűen, és erre is x=3/2 eredményt kapjuk.

2016. jan. 25. 01:51
 3/3 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a válasz, rengeteget segített!! :-)
2016. jan. 26. 18:55