(1/2)lg2x+lg√x+1=lg(3-x)
Én úgy csináltam, hogy "elhagytam" a lg-kat mert mindegyik 10-s alapú és akkor lesz (1/2)2x+√x+1=(3-x), összevonás után x+√x+1=(3-x).Ezt négyzetre emeltem:x^2+x+1=9-x^2, ezután egy oldalra rendeztem:2x^2+x-8=0, ezt megoldó képlettel megcsináltam, de nagyon fura eredménye lett x1:1,765 x2:2,265
Hol hibáztam?
2016. márc. 2. 17:14
1/2 Pelenkásfiú válasza:
1/2 * lg2x + lg√x + 1 = lg(3-x)
lg(√(2x)) + lg√x + lg(10) = lg(3-x)
lg(√(2x) * √x * 10) = lg(3-x)
Most hagyhatjuk el a logaritmust:
√(2x) * √x * 10 = 3-x
x = 3 / (1 + 10 * √2)
2/2 A kérdező kommentje:
Oh, értem köszönöm
2016. márc. 2. 17:47