Mi a megoldása ennek a feladatnak? (logaritmus)


(1/2)lg2x+lg√x+1=lg(3-x)


Én úgy csináltam, hogy "elhagytam" a lg-kat mert mindegyik 10-s alapú és akkor lesz (1/2)2x+√x+1=(3-x), összevonás után x+√x+1=(3-x).Ezt négyzetre emeltem:x^2+x+1=9-x^2, ezután egy oldalra rendeztem:2x^2+x-8=0, ezt megoldó képlettel megcsináltam, de nagyon fura eredménye lett x1:1,765 x2:2,265


Hol hibáztam?


2016. márc. 2. 17:14
 1/2 Pelenkásfiú ***** válasza:

1/2 * lg2x + lg√x + 1 = lg(3-x)

lg(√(2x)) + lg√x + lg(10) = lg(3-x)

lg(√(2x) * √x * 10) = lg(3-x)

Most hagyhatjuk el a logaritmust:

√(2x) * √x * 10 = 3-x


x = 3 / (1 + 10 * √2)

2016. márc. 2. 17:38
 2/2 A kérdező kommentje:
Oh, értem köszönöm
2016. márc. 2. 17:47