El tudná nekem valami magyarázni, miért ez az megoldása a következő matematikai feladatnak?


Egy 50 literes hordóban tiszta alkohol van. Óránéánt 1 litert vesznek ki belőle, és óránként befolyik 1 liter víz. Mennyi idő múlva lesz 40%os keverék a hordóban?


Megoldás: Egy óra alatt 49/50 részére csökken a tiszta alkohol mennyisége, n óra alatt (49/50) az n-ediken részére. A (49/50)n=0,4 0,98 az n-ediken=0,4 az egyenletet logaritmussal oldjuk meg nlg0,98=lg0,4 n=45,35 Tehát körülbelül 45 óra múlva lesz a hordóban 40% keverék(45 óra múlva 40,3%os, 46 óra múlva 39,5%)


Tizenkettedikes tananyag. Nem vagyok túl jó matekból, és nem értem, hogy hogy jött ez ki. Előre is köszi a segítséget:)



2013. okt. 13. 11:22
 1/9 anonim ***** válasza:
27%
Valami??? Azért nézd majd át a nyelvtan tanulmányaidat is.
2013. okt. 13. 11:24
 2/9 A kérdező kommentje:

Most akartam írni, hogy bocsi elírtam...

Szóval valaki el tudná magyarázni?

2013. okt. 13. 11:26
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

Azt könnyen beláthatjuk, hogy a megoldás miért rossz.

Mivel 1l víz + 49l alkohol nem 50l. A folyadékok térfogat nem additív, azaz nem adható össze. Ami összeadható az a tömeg.


Kéne az anyagok sűrűsége az eredeti megoldáshoz. Átszámolni súlyra, összeadni. Kéne tudni az oldat sűrűségét a keverés után. Ez picit bonyolultabb, minthogy egy 12-es meg tudja oldani csak úgy ezekből az adatokból. Ezért jegyezzük meg, de hanyagoljuk el ezt a tényezőt.

(Azért a kémia tanárnak is elmondhatnád, hogy matek órán ilyennek tömik a fejeteket. Majd kukkoljatok be a tanáriba, hogyan szeleteli apró darabokra a kémia tanár a matek tanárt.)

2013. okt. 13. 11:49
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

"Egy óra alatt 49/50 részére csökken a tiszta alkohol mennyisége"


Ez gondolom egyértelmű.

Ha bent van 49/50 tisztaságú alkohol ami 50 liter, majd megint eljátsszuk vele ugyan ezt megint 49/50-ed részére csökken az alkohol tisztasága mert ha elveszünk 1 litert belőle akkor az alkohol tisztaságát az nem befolyásolja csak a mennyiségét, ha kipótoljuk vízzel akkor hígítjuk.

Dehát n óra alatt (49/50) az n-ediken részére. Tisztaság 40% ami 0,4x-ese a 100%-nak, az n-t keressük (az órák számát).

2013. okt. 13. 11:49
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

Szóval TFH, "additív" a folyadékok térfogata. (leírni is fáj)


Első magyarázat:


50 "literből" kiveszünk 1-et marad 49.

Beleöntünk 1 "litert". Újra 50 lesz, de "49/50" része lesz alkohol, és "1/50" víz.


Következőre kiveszünk 1 "litert", amiben "1/50"-ed része már víz és "49/50"-ed része alkohol. "1/50ed" "liter" víz és "49/50" "liter" alkohol. Benne maradt "49/50" "liter" víz.


Bele öntünk újabb 1 "liter" vizet, összesen "99/50" "liter" víz van most benne és "50-99/50" alkohol. Ha kiszámoljuk [(50 * 50 - 99) / 50] és [99 / 50] a felállás. Most a koncentráció: (50 * 50 - 99) / 50 alkohol / 50 "liter" = 48,02 / 50 = 0,9604


49/50 * 49/50 = 0,9604


Tehát az állítás helyes. És innentől le van vezetve.



Másik magyarázat:


Van 49 l oldatunk. Bele rakunk 1 l oldószert. Ha telfesszük, hogy a folyadékok térfogata additív (ami amúgy nem igaz), akkor ilyenkor 49/50-ed részére higul az oldat. (teljesen mindegy, hogy előtte milyen koncentrációjú volt.


x oldott anyag 49 anyagban + 1 anyag oldószer = x oldott anyag 50 l anyagban.

Koncentráció: x / 49 --> x / 50. Mennyivel változott a koncentráció: Régi koncentráció / új koncentráció = változás. x/50 : x / 49 = x * 49 / x * 50 = 49 / 50


Innentől a magyarázat már a feladatban benne van.

2013. okt. 13. 12:03
 6/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen:)

Azt is elmagyarázná valaki, hogy miért keverte bele a logaritmust ebbe a feladatba? mert a számtani és mértani sorozatokat vesszük, és azt sem értem, hogy miért kell lg-vel kiszámolni, és hogy honnan kellene erre rájönnöm

2013. okt. 13. 14:45
 7/9 anonim ***** válasza:
100%

Minden egyes "hígítással" (49/50)-ed részére "hígul" az oldat. Minden órában hígítanak.

Kérdésben az szerepel, hogy mennyi idő múlva lesz megfelelő koncentráció. Ehhez kell tudni, hogy mennyi hígítást kell végrehajtani.


1 hígítás után * (49/50)-edére hígul.

n db hígítás után (49/50) * (49/50) * (49/50) * ... * (49/50) } n db , azaz (49/50)^n (n-ediken) -re hígul.


Kezdeti értéke 1, azaz egy. Tehát 1 * (49/50)^n = 0.4 (a kívánt koncentráció).

Ebből kell kifejezni n-et, hogy tudjuk, mennyiszer kellett hígítani. Itt jön be a logaritmus. A logaritmus egy olyan bijektív függvény, amivel az egyenletek mind két oldalát ellátva az egyenlőség továbbra is fennmarad.


lg( 1 * (49/50)^n ) = lg( 0.4 ) // egyszerűsítés

lg( (49/50)^n ) = lg( 0.4 ) // logaritmus azonosságok alkalmazása: lg(a^b) = b*lg(a)

n * lg(49/50) = lg( 0.4 ) // osztunk lg(49/50) -val, mivel nem 0.

n = lg(0.4) / lg(49/50) = 45,35


Mivel n pozitív egész szám, és nekünk egy tört szám jött ki, ezért vissza kell helyettesíteni a lefele/felfele kerekített értékeket az egyenletünkbe.

(49/50)^45 = 0,4029 = 40,29%

(49/50)^46 = 0,3948 = 39,48%



nlg0,98=lg0,4 n=45,35 T

2013. okt. 13. 15:01
 8/9 anonim ***** válasza:
az alján benn maradt egy sor szemét. bocsi
2013. okt. 13. 15:02
 9/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm:) Nagyon sokat segítettetek:)
2013. okt. 13. 15:49