Határozd meg a téglalap alapú gúla térfogatát, ha alapélei 5.3 cm és 3,3 cm hosszúak, az oldalélek pedig 6,6 cm-esek!2011. febr. 21. 16:04
1/1 anonim válasza:
a gúla térfoagata: alapterület*magasság/3
T(alap)=5,3*3,3=17,49
most már csak a magasság kell
képzeljük el a téglalap átlója mentén a gúla keresztmetszetét
egy egyenlőszárú háromszöget kapsz, aminek az alapja a téglalap átlója, magassága a gúla magassága, szárai pesig a gúla oldalélei
vagyis ki kell először számolni a téglalap átlóját pitagorasz-tétellel:
x^2=3,3^2+5,3^2
x^2=38,98
x=6,243
ha az előbb vett háromszög felét vesszük, akkor megint kapunk egy derékszögű háromszöget, aminek a két befogója a gúla magassága és a téglalap átlójának a fele, átfogója pedig a gúla oldaléle:
m^2+3,121^2=6,6^2
m^2=33,82
m=5,81
vagyis a térfogat:
V=17,49*5,81/3=33,87