Mi a megoldása a következő 8. osztályos matematikai feladatnak?

Határozd meg a téglalap alapú gúla térfogatát, ha alapélei 5.3 cm és 3,3 cm hosszúak, az oldalélek pedig 6,6 cm-esek!
2011. febr. 21. 16:04
 1/1 anonim ***** válasza:

a gúla térfoagata: alapterület*magasság/3


T(alap)=5,3*3,3=17,49


most már csak a magasság kell

képzeljük el a téglalap átlója mentén a gúla keresztmetszetét

egy egyenlőszárú háromszöget kapsz, aminek az alapja a téglalap átlója, magassága a gúla magassága, szárai pesig a gúla oldalélei


vagyis ki kell először számolni a téglalap átlóját pitagorasz-tétellel:

x^2=3,3^2+5,3^2

x^2=38,98

x=6,243


ha az előbb vett háromszög felét vesszük, akkor megint kapunk egy derékszögű háromszöget, aminek a két befogója a gúla magassága és a téglalap átlójának a fele, átfogója pedig a gúla oldaléle:

m^2+3,121^2=6,6^2

m^2=33,82

m=5,81


vagyis a térfogat:

V=17,49*5,81/3=33,87

2011. febr. 21. 16:35