Mi ennek a matematikai feladatnak a helyes megoldása?


A piacon egy árus háromféle almát árul: goldent, jonatánt és starkingot. Egy vevő megkérdezte, hogy mennyibe kerülnek. Az árus így válaszolt.

-Nagyon olcsón adom! Ha vesz 1 kg jonatánt és 1 kg starkingot, akkor 120 forintot fizet. 1 kg starking és 1 kg golden éppen kétszer ennyibe kerül. Ennél pedig éppen 30 forinttal fizet kevesebbet, ha 1 kg goldent és 1 kg jonatánt vesz.

a, Összesen mennyit fizet az, aki mindegyikből 1-1 kg-ot vesz?

b, Mennyibe kerül 1 kg jonatán?

c, Mennyibe kerül 1 kg starking?


2011. szept. 6. 19:06
 1/9 anonim ***** válasza:

Van három ismeretlenünk.

Legyenek j, s, g. (Mindegyik 1-1 kilo almát jelöl.)

j + s = 120 (A Ft jelöléstől most tekintsünk el.)

Felírsz még két ilyen egyenletet a megadott adatokból,

utána kifejezed az elsőből j-t vagy s-et (pl. j = 120 - s),

majd pl. a j-t behelyettesíted egy másik egyenletbe, hogy csak egy ismeretlen legyen benne.

A így megkaptál egy értéket, visszahelyettesíted egy fenti egyenletbe és megkapsz még egyet.

Próbáld meg, ha még mindig nem megy, szólj!

(De akkor írd le, hogy meddig jutottál! :))

2011. szept. 6. 19:21
 2/9 A kérdező kommentje:
ezekből a számokból nem tudok megkapni semmilyen értéket mert még az egyenletet is képtelen vagyok létrehozni szal ebben kéne még a segítség köszi :)
2011. szept. 6. 19:33
 3/9 anonim ***** válasza:

(1) j + s = 120

(2) s + g = 2 * 120 = 240

(3) g + j = 2 * 120 - 30 = 210


(1b) j + s = 120 --> s = 120 - j

(2b) 120 - j + g = 240 --> g = 240 - 120 + j = 120 + j

(3b) 120 + j + j = 210

(3b) 2j = 90

(3b) j = 45


(1b) j + s = 120 --> 45 + s = 120 --> s = 75

(2) s + g = 240 --> g = (ez már a Tiéd :))

2011. szept. 6. 19:45
 4/9 A kérdező kommentje:
nagyon szépen köszönöm a segítséget :) a golden 165 forintba kerül így már pofon egyszerű volt kiszámolni :D amúgy te matektanár vagy vagy korrepetálsz mert szükségem lenne egy jó tanárra :)
2011. szept. 6. 19:55
 5/9 anonim ***** válasza:

Nem vagyok tanár. :) Amúgy is csak 23 éves vagyok.

Mindig jó voltam matekból is és szerettem is (általában). Ennyi. :)

Hanyadikos vagy amúgy?

2011. szept. 6. 19:57
 6/9 A kérdező kommentje:
8. os a felvételire készülök de látszólag a logikámon van még mit csiszolni szóval valószínű még kiírok ide pár feladatot mert a logikai menetét kell megértenem hogy menjen majd a központi
2011. szept. 6. 19:59
 7/9 anonim ***** válasza:

Volt már, akit én készítettem fel a felvételire. :D

Na persze nem neten keresztül. :)

2011. szept. 6. 20:02
 8/9 A kérdező kommentje:
hát az úgy nem is az igazi de majd ez is rendeződik idővel
2011. szept. 6. 20:11
 9/9 anonim ***** válasza:
Örülnék, ha lenne valaki, akinek segíthetnék igaziból, de nincs egy barátom se, szóval marad a GyK. :D
2011. szept. 6. 20:40