Matek házi! Valaki tud segíteni?

Derékszögű háromszög befogóinak hossza 6 és 8 cm. Egy téglalapot írunk a háromszögbe, úgy hogy mind a négy csúcs valamelyik oldalra esik. Milyen hosszúak a téglalap oldalai, ha az arányuk 1:2, és az oldalak a befogókra esnek?

2016. febr. 21. 16:51
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Először is, rajzoljunk egy ábrát; egy derékszögű háromszöget, bele egy téglalapot a megadottaknak megfelelően. Legyen a 8 cm-es oldalra eső téglalapoldal hossza x, ekkor a másik oldal hossza 2x vagy x/2; mivel nem tudjuk, hogy melyik a hosszabb, mindkét esettel végig kell számolnunk, én most a 2x-szel fogok számolni.


A 8 cm-es oldal egy része x, ekkor a maradék 8-x. Amikor berajzoltuk a téglalapot, akkor keletkezett 2 háromszög is, ráadásul ezek hasonlóak az eredeti háromszöggel, ami azt jelenti, hogy a megfelelő oldalak aránya egyenlő; 8-x-nek megfeleltetjük a 8-at, 2x-nek a 6-ot, ekkor felírható egy egyenlet:


(8-x)/8=2x/6, ennek a megoldása x=24/11, ekkor 2x=48/11 a téglalap két oldala.


Remélem, hogy az x/2-vel ezek alapján te is ki tudod számolni.

2016. febr. 21. 17:50
 2/2 A kérdező kommentje:
Igen, Köszönöm!
2016. febr. 21. 18:10