Dadam123 kérdése:

Egy kétjegyű szám 2-szer akkora, mint a számjegyeiek a szorzata. A szám úgy aránylik a fordítottjához, mint a 4 a 7-hez. Melyik ez a szám? SOSbe kellene levezetéssel eggyütt.


2016. febr. 18. 19:50
 1/8 anonim ***** válasza:
36. Nem igazán tudom levezetni, egyből ez jött :)
2016. febr. 18. 19:55
 2/8 bongolo ***** válasza:
100%

A szám számjegyei a és b. Szóval a tízesek helyén áll az a, az egyeseknél a b. Ezért a szám értéke 10·a+b.


> Egy kétjegyű szám 2-szer akkora, mint a számjegyeiek a szorzata

10a+b = 2·(a·b)


> A szám úgy aránylik a fordítottjához, mint a 4 a 7-hez

(10a+b) : (10b+a) = 4 : 7


Ez a két egyenlet lett belőle, két ismeretlennel, próbáld megoldani.

2016. febr. 18. 19:57
 3/8 A kérdező kommentje:
Bármilyen megoldás jó :)
2016. febr. 18. 19:57
 4/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm idáig is nagy segítség
2016. febr. 18. 19:58
 5/8 A kérdező kommentje:
Valaki esetleg tovább? az hogy egyenletrendszer az odáig oké csak nem tudom kifejezni :/
2016. febr. 18. 20:04
 6/8 anonim ***** válasza:
38%

A tradicionális megoldás az, amit bongolo írt, de az oszthatóságból is ki lehet indulni; legyen a szám x, a fordítottja y, ekkor


x/y=4/7, vagyis x=4y/7


Mivel x egész, ezért 4y/7-nek is egésznek kell lennie, ez viszont csak úgy lehet, hogyha y osztható 7-tel. Az első mondat értelmében az eredeti x szám páros, mivel az egy egész szám kétszerese, tehát y első számjegye páros. Ezek alapján ezek a számok jöhetnek szóba: 21, 28, 42, 49, 63, 84, ezeket végigpróbálgatod, és amelyik jó, az a nyerő.

2016. febr. 18. 20:13
 7/8 anonim ***** válasza:

Kétjegyű szám: Első számjegy legyen x, a második y. Így a keresett szám 10x+y.

I.) 10x+y 2-szer akkora, mint a számjegyeiek a szorzata:

számjegyek szorzata: x∙y

Tehát az első egyenlet: 10x+y = 2∙x∙y

II.)

10x+y úgy aránylik a fordítottjához, mint a 4 a 7-hez.

A szám fordítottja: 10y+x

Így a második egyenlet: 4(10x+y) = 7(10y+x)


(1) 10x+y = 2∙x∙y

(2) 7(10x+y) = 4(10y+x)

-------------------------

(2) 70x+7y = 40y+4x / -7y , -4x

(2) 66x = 33y / :33

(2) 2x=y


(1) 10x+y = 2xy --> 10x+2x=2x∙2x

(1) 12x = 4x∙x / x!=0 , :4x

(1) 3 = x


---> 2x=y ---> 2∙3 = 6 = y


Tehát a szám: 36


Ell.: számjegyek szorzata: 18. OK

36/63=4/7 OK!

2016. febr. 18. 20:15
 8/8 A kérdező kommentje:
Istenek vagytok,köszönöm :)
2016. febr. 18. 20:24