Ezt az egyenletet, hogy kell megoldani (lent)?

7x+7/x=14-[gyök(1-x^2)]

2016. febr. 6. 23:44
 1/4 anonim ***** válasza:

A bal oldalt át tudjuk írni így: 7*(x+1/x). Tegyük fel, hogy x pozitív, ekkor tudjuk, hogy x+1/x értéke legalább 2 (ha pedig nem tudod, könnyű belátni; felírod ezt az egyenlőtlenséget: x+1/x>=2, a vége az lesz, hogy (x-1)^2>=0, ez tetszőleges x-re igaz, x=1 esetén lesz egyenlőség (1+1=2)). Ez azt jelenti, hogy a bal oldal értéke legalább 14. A jobb oldalon 14-valaminemnegatívszám van, tehát ennek legfeljebb 14 lehet az értéke, tehát az egyenletnek csak akkor lehet megoldása, hogyha mindkét oldal értéke 14. Láss csodát, ez pont x=1 esetén lesz csak igaz. Persze, ha x pozitív.


Ha x negatív, akkor a bal oldal értéke legfeljebb -14 (ezt ugyanúgy lehet belátni, mint pozitív x-re, vagy abból kiindulva, hogy az x+1/x függvény páratlan, tehát középpontosan szimmetrikus az origóra). A jobb oldal értéke ekkor 13 és 14 között mozog, tehát az életben nem lesznek egyenlőek.


Tehát x=1 az egyetlen megoldása az egyenletnek.

2016. febr. 6. 23:58
 2/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm, így értem, de arra honnan kellett volna rájönnöm,hogy x+1/x>=2 ..... erre volt valami utalás? vagy erre honnan lehet rájönni?
2016. febr. 7. 09:47
 3/4 anonim ***** válasza:
Szerintem úgy könnyebben meg lehet érteni, ha azt nézzük, hogy gyök alatt nem lehet negatív szám, tehát 1-x^2>=0. Tehát 1>=x^2-nek teljesülnie kell, ez csak úgy lehet, ha x=0 vagy x=1. Mivel a másik oldlalon van x-szel való osztás, 0 biztosan nem lehet az értéke, vagyis x=1 a megoldás, amennyiben igaz az egyenlet, ha behelyettesítjük. Persze ez nem a legjobb levezetés, de így könnyen érthető, szerintem.
2016. febr. 7. 11:49
 4/4 anonim ***** válasza:

Igen, ez akkor lenne jó, hogyha x csak egész lehetne, de az egyenlet értelmezési tartománya a valós számok halmaza, tehát x értéke a [-1;1] intervallumnak eleme (ráadásul a -1-et ki is hagytad a buliból).


Ha az embernek nagyon nincs ötlete, akkor elkezd próbálgatni (persze itt most elég "kevés" lehetőség van, így nem látszik, hogy a bal oldal hogyan is viselkedik), mindenesetre ha beírsz egy csomó számot, akkor megkapod, hogy 14-nél sose lesz kevesebb a bal oldal, x=1 esetén lesz pont 14. Ekkor esetleg megpróbálod belátni, hogy ez miért van így (egyébként ezt a számtani és mértani közepek közti kapcsolattal is szépen be lehet látni, de mivel azt nem sűrűn tanítják középiskolában, marad a másodfokú egyenlőtlenséges megoldás). Meg persze rutinból is kijön ez; ha sok ilyet csinálsz, egy idő után rájössz, hogy mit kell nézni, hogy megúszd a hosszú számolásokat.

2016. febr. 7. 12:51