Ezt az exponenciális egyenletet hogyan kell visszavezetni másodfokú egyenletre?

(1/4)^(3x) - (1/8)^(x-1)-128=0
2016. jan. 30. 19:00
 1/1 anonim ***** válasza:
100%

Az alapokat át kell írni, hogy azonosnak azonos alapja legyen; tudjuk, hogy


1/4=(1/2)^2

1/8=(1/2)^3, ezeket beírjuk:


((1/2)^2)^(3x) - ((1/2)^3)^(x-1)-128=0


A hatványozás azonosságai alapján a kitevőket összeszorozzuk:


(1/2)^(2*3x) - ((1/2)^(3*(x-1))-128=0, vagyis


(1/2)^(6x) - (1/2)^(3x-3) - 128=0


Egy másik hatványozásazonosság alapján


(1/2)^(6x) - (1/2)^(3x)/(1/2)^3 - 128=0, vagyis


(1/2)^(6x) - 8*(1/2)^(3x) - 128=0


Innen már látható, hogy mi lesz az x és az x^2.

2016. jan. 30. 20:06