(1/4)^(3x) - (1/8)^(x-1)-128=02016. jan. 30. 19:00
1/1 anonim válasza:
Az alapokat át kell írni, hogy azonosnak azonos alapja legyen; tudjuk, hogy
1/4=(1/2)^2
1/8=(1/2)^3, ezeket beírjuk:
((1/2)^2)^(3x) - ((1/2)^3)^(x-1)-128=0
A hatványozás azonosságai alapján a kitevőket összeszorozzuk:
(1/2)^(2*3x) - ((1/2)^(3*(x-1))-128=0, vagyis
(1/2)^(6x) - (1/2)^(3x-3) - 128=0
Egy másik hatványozásazonosság alapján
(1/2)^(6x) - (1/2)^(3x)/(1/2)^3 - 128=0, vagyis
(1/2)^(6x) - 8*(1/2)^(3x) - 128=0
Innen már látható, hogy mi lesz az x és az x^2.