a) 5 egész szám átlaga és mediánja 8, 1 módusza a 10-es. Melyik ez az 5 szám?


b) 5 egész szám közül a legkisebb 1 az 5 szám átlaga 7 mediánja és módusza 8 a legkisebb és a legnagyobb közötti eltérés 9. Melyik ez az 5 szám?



2016. febr. 1. 16:59
 1/2 anonim ***** válasza:

a) Mediánja 8, tehát a középső szám a 8-as. 10 a módusza, ez csak úgy lehet, hogyha legalább 2 van belőle, de a 8-as módusz miatt legfeljebb 2 lehet belőle, tehát az utolsó 3 szám: 8 10 10. Legyen az első két szám x és y, ekkor átlaguk (x+y+8+10+10)/5, ez 8-cal egyenlő:


(x+y+8+10+10)/5=8


x+y+28=40

x+y=12


Ezek közül mindegyik kisebb 8-nál, de egymással nem egyenlőek. Ez csak úgy lehet, hogy x=5 és y=7. Tehát az 5 szám: 5 7 8 10 10.


b) Mivel az 1 a legkisebb, és a legnagyobb és a legkisebb közötti eltérés 9, ezért a legnagyobb 10. A medián 8, most a 2. és a 4. szám hiányzik; ha ezek x és y, akkor


(1+x+8+y+10)/5=7


x+y+19=35


x+y=16


Mivel a módusz 8, ezért legalább 1 8-as kell még a buliba. Ekkor viszont a másik is 8 lesz. Több megoldás nincs, így a keresett számok: 1 8 8 8 10.

2016. febr. 1. 17:31
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a segítséged! :)
2016. febr. 1. 17:48