Helyes az integrálás végeredménye? Egyenlőségjel után egyből a végeredmény jön, ha igen, hogy jön ki?

Link a képhez: [link]

2016. jan. 16. 14:08
 1/3 Angelo84 ***** válasza:

Úgy néz ki, hogy jó a végeredmény. Úgy jön ki egyébként, hogy a törtet két tört összegére bontod (parciális törtekre bontás). Az egyik tört nevezőjében lesz x^2, a másikéban meg 1+x^2, és akkor értelemszerűen az ezekhez tartozó számlálót kell csak meghatározni, ami ebben az esetben elég könnyen látható. Mindkét számláló 1 lesz. Innen meg már adja magát:


1/(1+x^2) integráltja arctg(x), 1/x^2 integráltja pedig -1/x...


A parciális törtekre bontás így néz ki egyébként:


A/(1+x^2) + B/(x^2) = (A*x^2+B*(1+x^2))/(x^2*(1+x^2)) = (A*x^2+B*x^2+B)/(x^2*(1+x^2))


1+2x^2 = (A+B)*x^2+B*1


A+B=2

B=1


Amiből következik, hogy A=1

2016. jan. 16. 14:34
 2/3 Angelo84 ***** válasza:

Nem mellesleg van egy másik trükk is, amivel talán gyorsabb...


A számlálót felírod úgy, hogy:


1+x^2+x^2, és az 1/x^2 -et kiemeled, ekkor ezt kapod:


1/x^2 * (1+x^2/(1+x^2)), megszorzod mindkét tagot az 1/x^2 -tel, és ezt kapod:


1/x^2 + 1/(1+x^2)...ugyanaz jön ki, csak nem mindig tudod ezt a trükköt alkalmazni.

2016. jan. 16. 14:42
 3/3 Angelo84 ***** válasza:

Gondolom a második válaszomból az tiszta, hogy:


(1+y+y)/(1+y) = 1 + y/(1+y).

2016. jan. 16. 14:46