Matekházi ötösért? Elég nehéz.


X^2+(25*X^2/(5+X)^2)=11

Ez volna, ha elkezdem felbontani a zárójeleket meg összevonni, egy nagyedfokú polinom jön ki, aminek nem középiskolai szintű a megoldókulcsa, szóval van valakinek ötlete? Jár az ötös érte :D



2016. jan. 14. 23:41
 1/6 anonim ***** válasza:
31%
Jelöd el x^2 mondjuk a-val ekkor az x^4=a^2.
2016. jan. 14. 23:45
 2/6 anonim ***** válasza:
63%
Elsőnek: Az (x+5)^2 kifejezésben akkor is van sima x-es alak..
2016. jan. 15. 00:07
 3/6 anonim ***** válasza:
92%

A bal oldalon gyanús, hogy valami teljes négyzet bevethető, válasszuk a mínuszos változatot:


[x-5x/(5+x)]^2+10x^2/(5+x)=11


[x^2/(5+x)]^2+10x^2/(5+x)=11


most az y=x^2/(5+x) helyettesítéssel:


y^2+10y=11


azaz y^2+10y-11=0


ebből y=1, vagy y=-11


visszaírva y eredeti alakját:


x^2/(5+x)=1 vagy x^2/(5+x)=11


ez két másodfokú egyenlet, ami simán megoldható

2016. jan. 15. 00:20
 4/6 anonim ***** válasza:
2016. jan. 15. 00:21
 5/6 anonim ***** válasza:
19%

Ez egyszerű elemi példa. Miféle helyre jársz te, hogy a megoldásért adnak ötöst, nem pedig karót, ha nem tudod megoldani...

Hova csökken még az oktatás színvonala... Elképesztő a mai színvonaltalanság mértéke.

2016. jan. 15. 14:46
 6/6 A kérdező kommentje:

köszönöm a válaszokat, érthető és megoldható

utolsónak: jár a keksz az értelmes hozzászólásért, ha van még ilyened szívesen várom

2016. jan. 18. 20:11