Matekházi. Valaki segítene pls? :l


Szóval.. egy kádat a hidegvizes csapon keresztül 10 perc alatt lehet feltölteni, a melegvizes csapon át 12 perc ugyanez. A teli kád 6 perc alatt ürül ki ha kihúzzuk a dugót. Meg lehet-e tölteni a kádat ha a dugó ki van húzva és mindkét csap meg van nyitva? És mennyi időbe telik feltölteni?

Aki tud benne segíteni annak előre is köszönöm!


2015. máj. 18. 16:10
 1/4 anonim ***** válasza:
ha a ket csapot kinyitod, mennyi ido alatt telik meg?
2015. máj. 18. 16:22
 2/4 anonim ***** válasza:

Igen, lehet. Pont egy óra alatt tölti meg.


Kiszámolod, hogy egy perc alatt mennyit tölt fel a kettő külön, majd azt, hogy egy perc alatt mennyit enged le, felírsz egy elsőfokú egyenletet, és meg is kapod a megoldást, hogy 60 perc szükséges.

2015. máj. 18. 16:30
 3/4 anonim ***** válasza:

Gondoljunk meg egy számpéldát.


Ha egy kád 10*12=120 literes, akkor

- mivel a hidegvizes csap 10 perc alatt tölti meg, abból 120/10=12 l/perc sebességgel folyik a víz;

- mivel a melegvizes csap 12 perc alatt tölti meg, abból 120/12=10 l/perc sebességgel folyik a víz;

- mivel a lefolyón át 6 perc alatt távozik a víz, ott 120/6=20 l/perc sebességgel folyik a víz.

Tehát ha a 2 csap együtt van nyitva, akkor percenként 12+10=22 liter folyik be, miközben percenként 20 liter folyik ki. Azaz, telik a kád, méghozzá 2 liter marad benn, percenként. A 120 l-hez 120/2=60 perc kell.


És ez bármilyen méretű káddal így van.


Mert x/(x/12+x/10-x/6) = x/(5x/60+6x/60-10x/60)=x/(1x/60) = 60x/1x = 60/1 = 60

Vagyis „x”, a kád mérete nem számít, mindig 60 perc kell.

2015. máj. 18. 16:47
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!! :)
2015. máj. 18. 18:01