Segítenenétek a (z algebra) matekházifeladatomban? Sürgős! 14/L


X(2) - 2XY + Y(2) - 9 =


36 - X(2) - 2XY - Y(2) =


A(2) + 2AB + B(2) - 1 =


4Y(2) - 20YX + 25X(2) - 121 =


M(2) - N(2) - 20M - 2M =


A (2) a négyzetent jelenti.


Egyszerűsíteni, szorzani, osztani kell ezeket az algebrai törtkifejezéseket.


2016. jan. 6. 21:06
 1/4 anonim ***** válasza:

x^2-2xy+y^2-9 = (x-y)^2-9 = (x-y+3)(x-y-3)


36-(x^2+2xy+y^2) = 6^2-(x+y)^2 = (x+y+6)(x+y-6)


ilyesmire megy ki az összes.


az (a+b)^2=a^2+2ab+b^2 illetve az (a+b)(a-b)=a^2-b^2 azonosságokat kell visszafelé használni.

2016. jan. 6. 21:11
 2/4 anonim ***** válasza:

Az első háromnál ugyanaz a séma, az ismeretlenes tagokat kell átírni az

(X+Y)^2 = X^2+2XY+Y^2

azonosság szerint, majd (mivel a konstans szintén négyzetszám) az

X^2-Y^2= (X+Y)(X-Y)

azonossággal befejezni.

A harmadik annyival "összetettebb", hogy az ismeretlenes tagok is kaptak egy konstans szorzatot, de mivel mindegyik négyzetszám, könnyű gyököt vonni belőlük.

A negyedik pedig biztosan így van? Mert ez M^2-N^2-18M az nem hozható a fentiekhez hasonló "szép" alakra.

2016. jan. 6. 21:27
 3/4 anonim ***** válasza:
*-22M
2016. jan. 6. 21:27
 4/4 anonim ***** válasza:
#1 a második feladatban szerintem kifelejtetted a mínuszt. már ha azért lett (x+y-6), mert kiemeltél -1 -et.
2016. jan. 6. 21:39