Fizika feladat, mi a megoldás? És hogy jön ki?

Egy 2 kg tömegű test síkmozgást végez az alábbi időfüggvények szerint: x(t)=5t^3-2t^2 [m] és y(t)=6t^2, ahol a ”t” másodpercben értendő. Jó közelítéssel mekkora a testre ható erő nagysága, amikor y=1,5 m?

2015. dec. 30. 02:19
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Deriválod kétszer az x(t) függvényt, ekkor megkapod a test gyorsulását az idő függvényében:


a(t)=30t-4 [m/s^2]


Adott y=1,5, az a kérdés, hogy ez milyen t-nél lesz ennyi:


1,5=6t^2, erre t=0,5 és t=-0,5


t=0,5-tel biztos, hogy kell számolnunk; beírjuk a gyorsulásfüggvénybe:


a(0,5)=30*0,5-4=11 [m/s^2], Így Newton után F=m*a=2*11=22N erő hat a testre.


Ha t=-0,5-tel is számolhatunk, akkor 30*(-0,5)-4=-19 m/s^2 lesz a test gyorsulása, ekkor az erő nagysága |-19*2|=38 N.

2015. dec. 30. 03:37
 2/5 A kérdező kommentje:
Azért kell kétszer deriválni, mert az első derivált a sebesség az idő függvényében, ugye?
2015. dec. 30. 11:24
 3/5 Angelo84 ***** válasza:
igen, azért
2015. dec. 30. 13:17
 4/5 tatyesz ***** válasza:

Mivel síkmozgás van, ezért a gyorsulásnak is két koordinátája lesz.


ax(t)=30t-4

ay(t)=12


A gyorsulás nagysága: a=√(ax^2+ay^2)


t=0,5 -> ax=11, ay=12, a=√(11^2+12^2)=√265

2015. dec. 31. 10:05
 5/5 A kérdező kommentje:
Tényleg, így lett jó a megoldás. Nagyon köszönöm a kiegészítést a gyorsulásra vonatkozóan.
2016. jan. 1. 21:11