Egy 2 kg tömegű test síkmozgást végez az alábbi időfüggvények szerint: x(t)=5t^3-2t^2 [m] és y(t)=6t^2, ahol a ”t” másodpercben értendő. Jó közelítéssel mekkora a testre ható erő nagysága, amikor y=1,5 m?2015. dec. 30. 02:19
1/5 anonim válasza:
Deriválod kétszer az x(t) függvényt, ekkor megkapod a test gyorsulását az idő függvényében:
a(t)=30t-4 [m/s^2]
Adott y=1,5, az a kérdés, hogy ez milyen t-nél lesz ennyi:
1,5=6t^2, erre t=0,5 és t=-0,5
t=0,5-tel biztos, hogy kell számolnunk; beírjuk a gyorsulásfüggvénybe:
a(0,5)=30*0,5-4=11 [m/s^2], Így Newton után F=m*a=2*11=22N erő hat a testre.
Ha t=-0,5-tel is számolhatunk, akkor 30*(-0,5)-4=-19 m/s^2 lesz a test gyorsulása, ekkor az erő nagysága |-19*2|=38 N.
2/5 A kérdező kommentje:
Azért kell kétszer deriválni, mert az első derivált a sebesség az idő függvényében, ugye?
2015. dec. 30. 11:24
4/5 tatyesz válasza:
Mivel síkmozgás van, ezért a gyorsulásnak is két koordinátája lesz.
ax(t)=30t-4
ay(t)=12
A gyorsulás nagysága: a=√(ax^2+ay^2)
t=0,5 -> ax=11, ay=12, a=√(11^2+12^2)=√265
5/5 A kérdező kommentje:
Tényleg, így lett jó a megoldás. Nagyon köszönöm a kiegészítést a gyorsulásra vonatkozóan.
2016. jan. 1. 21:11