Fizika feladat kérdés: Ebben a feladatban van felesleges információ? A mellékelt megoldás jó, ugye?


A feladat: 5 N/m rugóállandójú rugóhoz kapcsolt 0.2 kg tömegű test csillapodó rezgéseket végez. Energiája 50 s alatt exponenciálisan az e-ed részére csökken. Mekkora a rezgés frekvenciája?


Megoldása: f=0,7958 Hz. Igaz? A feladat középső mondata felesleges információ a kérdés szempontjából, igaz?



2015. dec. 29. 20:00
 1/7 bongolo ***** válasza:
100%

A csillapított rezgés frekvenciája más, mint a csillapítatlané. Nem számoltam utána, hogy most mennyivel másabb (az 50 sec elég hosszúnak tűnik), de más. Szóval nem felesleges adat.

[link]

2015. dec. 29. 21:43
 2/7 A kérdező kommentje:
De a rezgés frekije nem változik a csillapítás során, csak az amplitúdója, nem?
2015. dec. 29. 21:53
 3/7 A kérdező kommentje:
Illetve ezt írja: "A csillapított sajátfrekvencia kisebb, mint a csillapítatlan, de sok gyakorlati esetben a csillapítási viszony kicsi és így a különbség elhanyagolható." De mondjuk a c-t, a tényleges csillapítási tényezőt kiszámolni nem olyan egyszerű ahogy nézem.
2015. dec. 29. 22:10
 4/7 A kérdező kommentje:
És mi lenne, ha az is kérdés lenne a feladatban, hogy 10 rezgés alatt az amplitúdó hány százalékkal csökken? Azt hogy kellene kiszámolni?
2015. dec. 29. 22:22
 5/7 bongolo ***** válasza:

Nem kell a c-t kiszámolni, csak a ζ-t. Az meg kijön a csillapodásból:

ω = √(D/m) = √(5/0.2) 1/s = 5 1/s

(Ez a csillapítatlan szögsebesség, de nem tudom odaírni a k indexet itt a gyk.hu-n)

A rezgés csillapodása: e^(-ζωt)

Ha 50 s alatt az e-ed részére csökken a rezgés energiája, akkor mivel az energia az amplitúdó négyzetével arányos, az amplitúdó a √e-ed részére csökken. Vagyis:

e^(-ζω·t) = e^(-ζω·50s) = 1/√e

ζω·50s = 1/2

ζ = 1/500


Ebből aztán a frekvencia már kijön rögtön: 0.795773. Ahogy gondoltam, nem sokat módosult a csillapítatlanhoz képest (ami 0.795775)


> És mi lenne, ha az is kérdés lenne a feladatban, hogy 10 rezgés alatt az amplitúdó

> hány százalékkal csökken? Azt hogy kellene kiszámolni?

Ki kell számolni, hogy az mennyi idő, aztán a e-ados csillapodási együtthatóba be kell az időt helyettesíteni.

2015. dec. 30. 23:12
 6/7 A kérdező kommentje:

Köszi az első kérdésre a részletes választ.


A második kérdésemre az útmutatásod alapján levezetem a választ:

A periódus ideje T=1/f=1,25. t=12,5 s a 10 rezgés ideje.

e^(-ζω·t) behelyettesítve: e^(-1/500*5*12,5)=e^(-0,125)=0,88.


Akkor ez azt jelenti, hogy 12%-kal csökkent ez idő alatt az amplitúdó, ugye?

2015. dec. 31. 01:10
 7/7 bongolo ***** válasza:
Igen.
2015. dec. 31. 14:19