Mi történik ebben a rövid, de bonyolult matek feladatban?


[link]


Elég az is, ha valaki szóban letudná írni, én sajnos nem értem :( Köszi!! 19/L



2015. dec. 26. 03:28
 1/3 anonim ***** válasza:

Határérték számítás:

Ha az eredeti feladatba beírod 'n' helyére a végtelent, akkor ugye látszik, hogy a nevező nagyobb lesz, mint a számláló, a hatványkitevő szintén nagyobb, mint 1, ezért az egész tört tartana a 0-hoz. De lehet, hogy van ennél egy nagyobb szám, ezért kell alakítgatni a törtet.

Vannak ugye nevezetes határértékek, amiket illik tudni. Ilyen a limes(n->végtelen) esetén az (1+(a/n))^n, aminek határértéke 'e'. Az eredeti feladat is hasonlít az ilyen alakra, ezért ilyenkor célszerű különböző trükkökkel hasonló alakra hozni. Emellett még ugye szét is lett szedve egy szorzatra a tört, mivel középsuliból derenghet az a szabály, miszerint a^(b+c)=(a^b)*(a^c). Itt ugyanez történik azzal kiegészítva, hogy a^(b*c)=a^b^c. Szóval, ha kicsit átláthatatlan így, hogy egy lépésben sok mindent csinál, akkor először az előbbi két szabályt használd, így máris van egy szorzatod.

A szorzat bal oldalából ugye ha mind a nevezőben mind a számlálóban kiemelsz 'n'-et, akkor máris hasonló alakot kaptál, mint amit említettem, (1+(1/n))^n, aminek határtéke 'e'. Szóval ott kiemelsz 'n'-et, és a számlálóban marad (1+(-7/n)) és NEM (1+(-7/11)), a nevező pedig már jó. Ugye ezután az 'n'-ekkel lehet egyszerűsíteni, a magyarázat kb matek 5. osztály, abban nincs bonyolult.

A (1+(1/n))^n nevezetes határték levezetése szerint ha nem pont ilyen alakra hozod, hanem a benne lévő tört számlálójában nem 1 hanem akármilyen szám szerepel, akkor így alakul:

(1+(x/n))^n határértéke n->végtelen esetén e^x

Ezért marad ott a legalsó sorban (e^-7)/(e^3).

Visszatérve a szorzat jobb oldalára: Itt mind a számlálóban mind a nevezőben amikket leosztod a -7et és a 3-at, azok nem 11-ek, hanem 'n'-ek, mivel azzal emeltél ki, majd szintén kiemelted belőlük ugye az 'n'-et, amivel aztán ugyanúgy leegyszerűsítettél, mint korábban. Így aztán marad a számlálódban (1+(-7/n)) a neveződben pedig (1+(3/n)), és az egész a 11-edik hatványon. Ugye itt az egész nem nevezetes határték, mert ezek nem az 'n'-edik hatványon vannak, hanem a 11-ediken, ezért itt 'n' helyére behelyettesíted a végtelent, és ugye -7/végtelen tart a 0-ba, 3/végtelen szintén tart a nullába, és marad (1/1)^11, ami ugye 1.

Tehát az eredeti szorzatod jobb oldala 1, a bal oldala maradt [(e^-7)/(e^3)]^2, vagyis (e^-14)/(e^6), ami egyenlő e^(14-6)=e^(-20)


Így érted?

2015. dec. 26. 09:19
 2/3 anonim ***** válasza:
Az amit itt látunk egy határértékszámítás. Egy megjegyzéssel kezdeném. Az első egyenlőség utáni emeletes tört nevezőiben nem 11, hanem n áll. Tudniillik csak ezek tudnak egyenként a zérushoz tartani. Ezek ott elírások lehetnek, de a lényegen nem változtat. Szorzattá alakították az (n-7)/(n+3) törtet, hogy a tényezőkre tudjanak alkalmazni egy-egy nevezetes tételt. Kiemelték az n-et, amivel azon nyomban egyszerűsítettek is. És felhasználták az (1+x/n)^n-->e^a határátmenetet, ahol x eleme R-nek. A hatványkitevőben bevezetve az y=(n-7)/(n+3) jelölést, igaz az is, hogy y^(2n+11)=(y^n)^2*y^11. Ezek után állíthatjuk azt, amit a második és a harmadik egyenlőségnél látunk. Ezek után az egyenlőség tranzitív tulajdonságára hivatkozva az egész kijelentéssorozat igaz voltára bólinthatunk. Sz. Gy.
2015. dec. 26. 09:37
 3/3 A kérdező kommentje:
Nagyon aranyosak vagytok köszönöm szépen! Szerintem már érthető, pedig még nem is volt alkalmam annyira beleásni magam! :)
2015. dec. 26. 21:06