(KÉMIA) Egyenletrendezés módja?


KMnO4 + HCl = Cl2 + KCl + MnCl2 + H2O

Ezt az egyenletet szeretném rendezni, nem is az eredmény érdekel, tudom, minek kéne kijönnie, de le tudná valaki írni lépésenként, hogy hogyan kell? Miért 2 KMnO4-t kell nézni? Előre is köszönöm!



2015. dec. 15. 15:19
 1/8 anonim ***** válasza:
Ahogy a kémia tanárom mondta : "Ezt az egyet be kő magolni"
2015. dec. 15. 16:55
 2/8 anonim ***** válasza:
Hát azért ez nem teljesen így van ahogy az első írja, merthogy van ám logikája és módszere is hogy hogy kell. Úgy hívják ezt hogy egyenletrendezés oxidációs számok alapján. Na most ezt én itt nem tudom neked elmagyarázni, mert sem a szabadidőm, sem az internetes válaszfelület nem engedi ezt meg, mivel elég sokat kell magyarázni, mutogatni közben, így ezt jól előadni élőben lehetne csak. De ez úgyis csak emelt érettségin anyag. Javaslom, hogy ha tényleg érdekel, tanulmányozd az alábbi oldalt: [link] Ha meg nem érdekel ennyire mélyen, akkor tényleg az jön hogy bemagolod a megoldást és kész :)
2015. dec. 15. 19:09
 3/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! :) Emelt érettségire készülök, mindenképpen szeretném jól megérteni, úgy látom ez a honlap segítségemre lesz, köszönöm szépen!! ^^
2015. dec. 15. 20:31
 4/8 anonim ***** válasza:

Úgy gondolom, el lehet írásban is magyarázni, csak akarni kell. Én elmagyarázom neked lépésről-lépésre. :) Az egyik válaszoló linkje sem elég korrekt és jó. Én szeretem szájbarágósan elmagyarázni a dolgokat. :D


Gondolom, az oxidáció számokat meg tudod állapítani, ha már az egyenletrendezésnél tartasz. Nos, ez egy nagyon egyszerű egyenlet. :)


Első lépésként megállapítod a részecskék oxidációs számát. Ebben az esetben az Mn oxidáció száma változik. A KMnO4-ben +7, az MnCl2-ben +2 az oxidációs állapota, vagyis neki +7-ről +2-re változik, azaz 5-el csökken. Mivel neki csökken, így ő redukálódik. A klór oxidációs állapota a HCl-ben -1, ami 0-ra nő, mert elemi állapotú klórgáz képződik, vagyis neki 1-el nő. Mivel neki nő, így ő oxidálódik.


Oxidáció nincs redukció nélkül és redukció nincs oxidáció nélkül. A két folyamat egymást feltételezi, vagyis mindig redoxireakcióról beszélünk, ugyanis például a leadott elektronok nem létezhetnek szabadon, mert az nem stabilis, fel kell valamilyen részecskének vennie őket. Vagyis például, ahhoz hogy egy részecske redukálódni tudjon, elektronokat kell felvennie, szüksége van elektronokra, ezeket az elektronokat pedig egy másik részecske biztosítja az elektronleadása, oxidációja során, tehát ezért kapcsolódik egymáshoz szorosan ez a két folyamat, és mivel az oxidálódó részecske elektronleadásával biztosítja a másik részecske redukcióját, így ő lesz a redukálószer, amelyik pedig redukálódik, az lesz az oxidálószer.


Jelen esetben az Mn oxidáció száma 5-el csökken a klóré pedig 1-el nő. Viszont figyelni kell, mert jobb oldalon Cl2 van, vagyis 2 atom van és így lényegében bal oldalon a HCl-ben a Cl oxidációs száma nem -1, hanem 2*(-1), azaz -2, mert kétszerezni kell a jobb oldali Cl2 miatt. Tehát a mangáné csökken 5-el, a klóré pedig így nő 2-vel. A legkisebb közös többszörös a 10. A leadott és felvett elektronok száma így fog megegyezni, ugyanis a mangánnak 5-el csökken, így őt beszorozzuk 2-vel, így lesz 10 a felvett elektronok száma. Ehhez 10 elektront kell leadnia a klórnak. A klór oxidációs száma 2-vel nő, vagyis őt be kell szorozni 5-el, hogy 10 legyen. Ez eddig rendben is van, csakhogy ha a Cl2 elé teszünk egy 5-ös együtthatót, akkor ott már 10 klór lesz, mert 5 Cl2, az 5*2=10 db klór, vagyis bal oldalra a HCl elé nem 5 kell az ötszörözés miatt, hanem 10, és így lesz ott 10 HCl.


Szóval egyelőre így állunk:


KMnO4 + 10HCl = 5Cl2 + KCl + MnCl2 + H2O


Most jön a másik részecske, ami részt vesz a redoxifolyamatban, mert neki változik még az oxidáció száma, a többi részecske nem vesz benne részt. Tehát most jön a mangán. Fentebb írtam, hogy a mangánt 2-szerezni kell, tehát teszünk a KMnO4 és az MnCl2 elé is egy 2-es együtthatót. Ezt kapjuk:


2KMnO4 + 10HCl = 5Cl2 + KCl + 2MnCl2 + H2O


Amint látod a KMnO4 elé tett 2-es miatt bal oladalon nemcsak 2 mangán lett, hanem 2 kálium is. Tehát jobb oldalon a KCl elé is tennünk kell egy 2-est. ----->


2KMnO4 + 10HCl = 5Cl2 + 2KCl + 2MnCl2 + H2O


Most jön a maradék klór, aminek nem változik az oxidáció száma, vagyis nem vesz részt a redoxireakcióban. Most végleg rendezzük a klórt. Jobb oldalon van 16 db klór: 5Cl2= 10 db + 2KCl= 2db + 2MnCl2= 4 db


Emiatt bal oldalon a 10HCl-hez még hozzáadunk 6-ot, így ott is 10db klór lesz ----> 16HCl


Most jönnek a hidrogének. Bal oldalon a 16HCl-ben 16 db hidrogén van, ezért jobb oldalon a H2O elé teszünk egy 8-ast, így 8*2= 16 db lesz ott is.


Az oxigénnel ellnőrzünk. Bal oldalon 8 db oxigén van, mert 2KMnO4 van, jobb oldalon is annyi van, mert ott 8H2O van.


Az egyenlet tehát:


2KMnO4 + 16HCl = 5Cl2 + 2KCl + 2MnCl2 + 8H2O


Remélem, érthető! :) Bármi kérdésed van még, szívesen segítek! :)

2015. dec. 16. 09:46
 5/8 anonim ***** válasza:

*16 db klór lesz


Elírtam, bocsi. De gondolom rájöttél. :D

2015. dec. 16. 09:51
 6/8 anonim ***** válasza:

Én se mondtam egy szóval se,hogy ennek nincs logikája . Tudom,hogy az oxidációs számok alapján lehet és kell elrendezni én csak azt mondom,hogy ezt az egyet be kellett magolni.


Első válaszoló

2015. dec. 16. 10:21
 7/8 anonim ***** válasza:
#4-es vagyok! Miért kellene bemagolni, ha logikusan le lehet vezetni?! Nem kell felesleges információkkal terhelni az agyat, ha nem muszáj, ugyanis elég sok dolog kell emelt kémiára.
2015. dec. 16. 10:46
 8/8 A kérdező kommentje:
Kicsit kèsőn, de nagyon szèpen szeretnèm megköszönni a rèszletes levezetèst, nagyon-nagyon sokat segített!!
2016. jan. 5. 02:13