Kémia: Sztöchiometria egyenlet rendezés. Hogyan?

Mivel érdemes kezdeni a megoldás során? Milyen szempont alapján és mit érdemes növelni? Mik a rendezés lépései? Ha csak neki ugrok kísérletezgetni, akkor nagyon sok idő mire kijönnek az együtthatók, ha egyáltalán kijönnek.

2015. máj. 16. 18:01
 1/6 A kérdező kommentje:

Például az alábbit milyen lépések során rendeznétek?


ZnSO_4+Na_2HPO_4=Zn_3(PO_4)_2+Na_2SO_4+NaH_2PO_4


(A _ utáni szám az alsó indexet jelöli.)

2015. máj. 16. 18:08
 2/6 anonim ***** válasza:
Pontos leírást most nincs időm adni, de hogy addig is legyen időd utána nézni, leírom, hogy az ilyen redoxifolyamatokat oxidációsszám-változás segítségével lehet rendezni.
2015. máj. 16. 19:23
 3/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszod! Ha lesz majd időd, akkor szívesen látom majd a hosszabb válaszodat is.
2015. máj. 16. 19:43
 4/6 anonim ***** válasza:

Hát ez az egyenlet pont nem oxidációsszám-változás alapján rendezhető. Őszintén megmondom, hogy ilyenkor én is csak a próbálgatásos módszert alkalmazom, így kijön, hogy: 3 ZnSO4 + 4 Na2HPO4 = Zn3(PO4)2 + 3 Na2SO4 + 2 NaH2PO4.


Viszont ha már az oxidációsszám-változást felhoztam, akkor leírok azzal egy példát.


P + HNO3 + H2O = H3PO4 + NO


Első lépéskét írjuk fel mindegyik részvevő anyag oxidációs számát.


Mivel az elemek oxidációs száma mindig 0, így a P oxidációs száma is 0.


A H oxidációs száma általában +1 (kivéve hidridekben, ott -1). Azaz jelen esetben a H-é +1.


Az oxigéné általában -2 (kivéve peroxidokban, ott -1, illetve szopwroxidokban, ott -1/2). Azaz jelen esetben -2.


A molekulák oxidációs száma mindig 0. Azaz a salétromsavban (HNO3) a N-nek +5-nek kell lennie, mert csak így lesz 0 az eredőjük (1+5+[3×(-2)]=0),


Ezen elvek alapján rendezzük a többi esetben is. Különösebb részletezés nélkül:


Vízben: H:+1; O:-2

Foszforsavban (H3PO4): H:+1; P:+5; O:-2

Nitrogén-monoxidban: N: +2; O:-2


Mint látjuk két esetben változott az oxidációs szám:

- foszfornál nulláról +5 (azaz öttel nőtt → 5 elektront vett fel)

- a nitrogénnél +5-ről +2 (azaz 3-mal csökkent → 3 elektront adott le).


De mivel a leadott és felvett elektronok számának meg kell egyeznie, így az 5-nek és a 3-nak a legkisebb közös többszörösét vesszük, ami 15. Azaz 15 elektron vándorolt.


Ahogy írtam, 1 mol foszfor 5 elektront ad le, így mennyi foszfor kell 15 elektron leadásához? Három (3×5=15).


Ahogy írtam 1 mol nitrogén 3 elektront vesz fel, így mennyi nitrogén kell 15 elektron felvételéhez? Öt (5×3=15).


Így már két anyagmennyiséget tudunk:

3 P + 5 HNO3 + H2O = H3PO4 + NO


Ezután már csak rendezni kell. A bal oldalon 3 mol P van, így a jobb oldalon is annyinak kell lennie, tehát 3 mol H3PO4 kell.

A bal oldalon 5 mol N van, így a jobb oldalon is annyinak kell lennie, tehát 5 mol NO kell.


A jobb oldalon így 9 mol H van (3×3=9), így a bal oldalon is annyinak kell lennie, de már a bal oldalon vagy 5 mol H a HNO3-ban, azaz már csak (9-5=)4 mol H szerepelhet a vízben: (4/2=)2 mol víz kell.


3 P + 5 HNO3 + 2 H2O = 3 H3PO4 + 5 NO


(Ezt a módszert azért nem lehetett a te példádon alkalmazni, mert ott nem történt oxidációs szám változás, azaz nem redoxifolyamat. Az oxidációsszám-változáson alapuló egyenletrendezést pedig csak redoxireakciók esetében alkalmazhatjuk.

2015. máj. 17. 16:25
 5/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a részletes választ. Világos vezetted le.
2015. máj. 17. 19:32
 6/6 anonim ***** válasza:

Nagyon szívesen. :)


Most korrigálom azt a pár hibát, amit elkövettem:

*szuperoxidoknál -1/2


"- foszfornál nulláról +5 (azaz öttel nőtt → 5 elektront vett fel)

- a nitrogénnél +5-ről +2 (azaz 3-mal csökkent → 3 elektront adott le)."

HELYETT: az első esetben 5 elektront ADOTT LE, a második esetben 3 elektront VETT FEL, (de a továbbiakban más helyesen írtam)

2015. máj. 17. 19:41