Valaki segíteni ebben, nagyon nem megy. :$2013. nov. 1. 16:46
1/4 anonim válasza:
Kezdjük az egyenlet rendezésével. A vas +2-ről +3-ra változik, az +1-es változás. A mangán +7-ról +2-re ez -5. A változások közös többszöröse az 5, tehát ezek 1:5 arányban reagálnak. Jobb oldalon kezdjük a rendezést: a vas(III)-szulfátból kell 5, ehhez 10 vas(II)-szulfát kell. Permanganátból 2 mert a 10 FeSO4 mellé ennyi kell hogy kijöjjön az 1:5 arány, a többi ezekből már kiadódik.
10 FeSO4 + 2 KMnO4 + 8 H2SO4 ---> 5 Fe2(SO4)3 + 2 MnSO4 + 1 K2SO4 + 8 H2O
A KMnO4 oldatban lévő oldott anyag: n=c*V=0,15*0,015=0,00225 mol. Az egyenlet szerint ötször ennyi FeSO4 reagált, azaz 0,01125 mol. A FeSO4 moltömege M=56+32+4*16=164 g/mol. m=n*M=0,01125*164=1,845 gramm.
2/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a választ, de nem jó. :S
2013. nov. 1. 22:39
3/4 anonim válasza:
Jajj de hülye vagyok, elütöttem a számológépben a FeSO4 moltömegét. Nem 164 az hanem 152, így a megoldás 0,01125*152=1,71 gramm. Így jó-e már?
4/4 A kérdező kommentje:
igen, jó köszi :)
2013. nov. 4. 17:34