2015. dec. 11. 23:07
 1/3 anonim ***** válasza:
Pl. helyettesítéssel, legyen u.is. x=y^2, ekkor dx=2y*dy, vagyis 2y*cosy-ont kell integrálnod. Ez meg parciálisan megy már...
2015. dec. 11. 23:32
 2/3 anonim ***** válasza:

Néha érdemes a deriválással kezdeni a próbálkozást:


d/dx[2*gyök(x)*sin(gyök(x))]=cos(gyök(x))+sin(gyök(x))/gyök(x).


d/dx[2*cos(gyök(x))]=-sin(gyök(x))/gyök(x)


Tehát int[cos(gyök(x))]dx=2*cos(gyök(x))+2*gyök(x)*sin(gyök(x))+C


Sz. Gy.

2015. dec. 11. 23:44
 3/3 anonim ***** válasza:

Első vagyok, van még egy meglepően praktikus módszer, feltéve, ha az ember ért valamit a komplex függvényekhez. Az Euler-formula értelmében ugyanis:


cos[gyök(x)]=(1/2)*[e^(i*gyök(x))+e^(-i*gyök(x))].


Alkalmazzuk az e^(i*gyök(x))=t helyettesítést! Ezzel x=-(ln(t))^2, amiből dx=-2*ln(t)/t, így az integrandus -ln(t)-ln(t)/t^2, ami ránézésre integrálható és kapjuk hogy:


-t*ln(t)+t+1/t+ln(t)/t, majd visszahelyettesítve:


-e^(i*gyök(x))*ln(e^(i*gyök(x)))+e^(i*gyök(x))+e^(-i*gyök(x))+ln(e^(i*gyök(x)))/e^(i*gyök(x)), ahol az ln nyílván kiesik és adódik, hogy:


e^(i*gyök(x))+e^(-i*gyök(x))+gyök(x)*[e^(i*gyök(x)-e^(-i*gyök(x)))]/i, ami nyílván ekvivalens a második válaszoló által adott eredménnyel, hiszen:


sin(x)=[e^(i*gyök(x))-e^(-i*gyök(x))]/2i, vagyis a keresett primitív függvény:


2*cos(gyök(x))+2*gyök(x)*sin(gyök(x))+konst.

2015. dec. 12. 01:25