Néhány optikás feladatban segítene valaki?


Ha valaki meg is oldja, akkor a megoldás menetét is le tudná írni/elküldeni? Nagyon hálás lennék.


1, Egy 41 cm fókusztávolságú lencse 2,1-szeres nagyítású képet készít az optikai tengelyen álló tárgyról. Milyen messze van a keletkezett kép a lencsétől?


2, Egy 1,1 m magas oszlop kiáll a medencéből. Az oszlop árnyéka a medence alján 86,2 cm, a fénysugarak a függőlegessel 45,7º-ot bezárva érkeznek a vízfelszínhez és a víz levegőre vonatkozó törésmutatója 1,334. Milyen mély a medence?


3, Egy 1,1 m mély medence alján pontszerű fényforrást helyezünk el. A fénysugarak egy része a vízfelszínen teljes visszaverődést szenved és megvilágítja a medence alját. Mekkora sugarú megvilágítatlan kört határolnak ezek a fénysugarak, ha a víz levegőre vonatkozó törésmutatója 1,341?


Előre is köszönöm.



2015. dec. 5. 19:06
 1/5 anonim ***** válasza:
Az elsőhöz az optikai leképezés törvényét kell alkalmazni: [link]
2015. dec. 5. 19:13
 2/5 A kérdező kommentje:

Én így sem értem.

Ugye 1/f = 1/t + 1/k

illetve N = k/t


De akárhogyan csavarom, akkor is két ismeretlenem van.

2015. dec. 5. 19:58
 3/5 anonim ***** válasza:
Elfáradtál mára, aludj egy jót, és holnap újult erővel állj neki. Fókusztávolság adott, a nagyítással kifejezed a tárgytávolságot, kapsz a képtávolságra egy kifejezést, berakod a egyenletbe, körbenézel, egy ismeretlened van...
2015. dec. 5. 20:13
 4/5 A kérdező kommentje:
Nem tudnád inkább megoldani őket? Tudom semmi okod nincs rá, de nagy segítség lenne. Tanulnék helyette matekot, meg egyebet.
2015. dec. 6. 10:19
 5/5 Tom Benko ***** válasza:

Ez is matek. Na jó, általánosan:

k=Nt

\frac{1}{t}+\frac{1}{k}=\frac{1}{f}


Behelyettesítve:

\frac{1}{t}+\frac{1}{Nt}=\frac{1}{f}

Közös nevezőre hozva:

\frac{N+1}{Nt}=\frac{1}{f}

Átrendezve:

\frac{N+1}{N}f=t.

Visszaírjuk:

k=Nt=N\frac{N+1}{N}f=(N+1)f.


Második: Rajzold le, úgy egyszerű.


Harmadik: Ezt is rajzold le. Határszöget tudsz számolni, egy csonka kúpot kapsz, ezzel matekosan bánsz el, és így még matekra is tanultál.

2015. dec. 6. 22:28