Segítene nekem valaki ebben a feladatban?


Kén-dioxidból, szén-dioxidból és szén-monoxidból álló gázelegy relatív sűrűsége 10,4. Ha a gázelegy 10 dm3-ét nátrium-hidroxid-oldaton vezetjük át, akkor a térfogata 4 dm3-re csökken. Számítsuk ki a kiindulási gázelegy térfogatszázalékos összetételét!

Addig megvan, hogy a CO 4 dm3, a gáz moláris tömege pedig 41,6 g/mol, de itt elakadtam. Leírná nekem valaki részletesen a megoldást?



2015. dec. 5. 12:24
 1/7 Csicsky ***** válasza:
100%

Az NaOH oldatban elnyelődik a CO₂ és az SO₂, marad a CO, aminek a térfogata 4 dm³.


A gázok relatív sűrűsége alatt azt értjük, hogy egy gázelegy hányszor könnyebb vagy nehezebb mint egy másik gáz vagy gázelegy. A gázok relatív sűrűsége gyakran a levegőre mint gázelegyre vonatkoztatva van megadva. A relatív sűrűséget ez esetben a gáz moláris tömegének és a levegő átlagos moláris tömegének (≈29 g/mol) a hányadosa adja. Gázelegy esetében a gázlegy átlagos moláris tömegének és a a levegő átlagos moláris tömegének a hányadosa adja. A gázok relatív sűrűségét a moláris tömegek aránya határozza meg.


Nálad relatív sűrűségnek a 10,4 érték van megadva. Ez hibás érték, ha a levegőre van vonatkoztatva. Tételezzük fel, hogy a helyes érték az 1,4 lenne (ez már reális). A továbbiakban ezzel az értékkel fogunk számolni.


M(SO₂) = 64,1 g/mol

M(CO₂) = 44 g/mol

M(CO) = 28 g/mol

M(levegő) = 29 g/mol

d = 1,4 (a levegőre vonatkoztatva)

V(SO₂+CO₂+CO) = 10 dm³

V(CO) = 4 dm³

V(SO₂+CO₂) = 10 – 4 = 6 dm³


A három gázból álló gázkeverék átlagos moláris tömege:


M(átlagos) = 29*1,4 = 40,6 g/mol


Érvényes:


V(CO)*M(CO) + V(SO₂)*M(SO₂) + V(CO₂)*M(CO₂) = 10*40,6

4*28 + V(SO₂)*64,1 + V(CO₂)*44 = 406


V(CO₂) = 6 – V (SO₂)


4*28 + V(SO₂)*64,1 + (6 – V (SO₂))*44 = 406

112 + V(SO₂)*64,1 + 264 – V (SO₂)*44 = 406

376 + V(SO₂)*20,1 = 406

V(SO₂) = (406 – 376)/20,1 = 1,5 dm³


V(CO₂) = 6 – V (SO₂) = 6 – 1,5 = 4,5 dm³


V/V% (CO) = 4/10*100 = 40%

V/V% (SO₂) = 1,5/10*100 = 15%

V/V% (CO₂) = 4,5/10*100 = 45%


Ellenőrzés:


(4*28 +1,5*64,1 + 4,5*44)/10 = 40,6 g/mol


40,6/1,4 = 29 g/mol


Nézz utána, hogy mi a helyes érték a relatív sűrűségre vonatkozóan és annak az alapján számold újra a feladatot.


Amúgy ne csodálkozz, hogy a kérdésedre eddig nem jött válasz, ha hibás értéket adsz meg.

2016. febr. 15. 00:41
 2/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! Bocsánat, valóban kihagytam, hogy héliumra van vonatkoztatva..
2016. febr. 20. 21:25
 3/7 A kérdező kommentje:
Végigszámoltam a héliumra vonatkoztatva, ahogy leírtad, és így kijött, hogy 40% CO, 20% SO2, 40% CO2, de a megoldás 36% SO2, 4% CO2, és 60% CO-t ír..
2016. febr. 21. 10:57
 4/7 Csicsky ***** válasza:
100%

M(He) = 4 g/mol


Ellenőrzés 1:


(4*28 + 2*64,1 + 4*44)/10 = 416,2/10 = 41,62 g/mol


41,62/10,4 = 4 g/mol

-------


Ellenőrzés 2:


(6*28 + 3,6*64,1 + 0,4*44)/10 = 416,36/10 = 41,636 g/mol


41,636/10,4 = 4 g/mol


Az ellenőrzés alapján mindkét eredmény helyes. Úgy néz ki, hogy két megoldása van a feladatnak.

2016. febr. 21. 15:14
 5/7 Csicsky ***** válasza:
100%

Na várjunk csak. Meg van adva, hogy ami nem nyelődik el a nátrium-hidroxidban az 4 dm³ és ez csak a CO lehet. A megoldás szerint 60% CO-nak kellene kijönni, ami eleve hibás, ha csak nem arról van szó, hogy az elegy térfogata nem 4 dm³-re csökken, hanem 4 dm³-rel, mert akkor a CO mennyisége 60% és nem 40%.


Az előző választ ne vedd figyelembe.

2016. febr. 21. 15:41
 6/7 A kérdező kommentje:
Köszi! Egyébként 4-re csökken, azt jól írtam.. akkor lehet, hogy ők rontották el a megoldást?
2016. febr. 21. 15:58
 7/7 Csicsky ***** válasza:
100%
Ritkán, de elő szokott az ilyesmi fordulni.
2016. febr. 21. 16:30