Jó ez a feladatmegoldásom? Egy téglatest éleinek aránya 8:9:12, testátlója 187 cm. Mekkora a felszíne és térfogata?


a= 8x

b= 9x

c= 12x

d(testátló)= 187 cm



187= gyök alatt (8x)^2+(9x)^2+(12x)^2

187= gyök alatt 64x^2+81x^2+144x^2

187= gyöl alatt 289x^2

182^=289x^2

33124=289x^2

114,616=x^2

x=10,7


a=8*10,7=85,6

b=9*10,7=96,3

c=12*10,7=128,4


Innentől meg már csak behelyettesítek a V=a*b*c-be és a 2(ab+ac+bc)-be.


2015. nov. 16. 18:20
 1/4 Pelenkásfiú ***** válasza:

Gondolom a pithagorasz-tételt akartad használtni, de így nem működik, hogy 3 élre és egy testátlóra alkalmazod. :)


Először számold ki az "a" és "b" oldallal a téglalap átlóját. (Ez "gyök alatt 145" x).

Ez lesz a testben lévő derékszögű háromszög egyik befogója.

A másik befogó a "c" oldal, az átfogó pedig a testátló.


Így már kiszámolhatod az x-et egy újabb pithagorasz-tétellel.


Egész szám lesz a megoldás.

2015. nov. 16. 18:29
 2/4 anonim ***** válasza:

> „Gondolom a pithagorasz-tételt akartad használtni, de így nem működik, hogy 3 élre és egy testátlóra alkalmazod. :)”

Pedig a térbeli Pitagorasz-tétel így működik, és jól is írja fel a kérdező. Pont úgy kell belátni, ahogy te írod:

Az ab oldalhoz tartozó e lapátlóra:

e^2 = a^2 + b^2.

Ez és a c oldal egymásra merőlegesek, az f testátlóval együtt derékszögű háromszöget alkotnak, erre a Pitagorasz-tétel:

f^2 = e^2 + c^2 = a^2 + b^2 + c^2.

Jól indult el a kérdező.


> „187= gyöl alatt 289x^2

182^=289x^2”

Itt rontja el, mert 187 helyett 182-t ír, és valamiért azzal számol tovább. Amúgy nem is kell négyzetre emelni, mert x az egy él pozitív hányada, tehát csak pozitív valós számok szerepelnek a feladatban, így egyből vonhatunk gyököt.


Az utolsó jó sorból indulva:

187 = gyök(289*x^2),

187 = 17*x,

x = 11,


a = 88,

b = 99,

c = 132.


V = 88*99*132 = 1 149 984,

A = 2*… = 33 396.


Fizikusként esetleg annyit tennék hozzá, hogy az első egyenletben nem 187 szerepel, hanem 187 cm, tehát:

187 cm = gyök((8*x)^2 + …),

és ebből a végén x is mértékegységgel fog kijönni:

x = 11 cm,

ami szerintem szebb, és ugye A és V mögé is a megfelelő mértékegység kell majd.

2015. nov. 16. 18:43
 3/4 A kérdező kommentje:
187 helyett véletlenül 182-őt írtam. most vettem észre. kösz :)
2015. nov. 16. 18:55
 4/4 Pelenkásfiú ***** válasza:

Na, legalább én is tanultam valamit. :)


Végül is ugyanaz az, csak én két lépésben csináltam meg. :D

2015. nov. 16. 19:04