Ezt hogyan kell kiszámolni? (matek)


15-4•(-1,5)a másodikon


tehát tizenöt-ből 4-szer mínusz 1,5 a másodikon)

(-1,5) a másodikon az 2,25, ugye ez az első lépés.

És utána ELVILEG(!!!) ha jól tudom jön a 4-szer 2,25, ami 9. És a végén 15-9=6

Ez az eredmény?! Csak szeretném tudni hogy jól csinálom-e mert holnap írunk tz-t ezekből.


2015. nov. 15. 16:29
1 2
 1/11 A kérdező kommentje:

Jajj elrontottam :(

(-1,5)a másodikon az (-2,25) nem?? az mínusz igaz?

2015. nov. 15. 16:31
 2/11 yoshino_t válasza:

mínusz páros hatványon pozitív (2.,4.,6. hatvány stb.), mivel (- 1,5 ) * (- 1,5) az mínusz * mínusz = plusz,

páratlan hatványon negatív (1.,3.,5. hatvány stb.), ezt jó ha megjegyzed.

Mindent jól írtál ezen kívül.

Következő lépésként összeszorzod 4-el a 2,25-öt = 9.

Majd az egészet kivonod a 15-ből, az 6. :)

A műveleti sorrended jó volt.

2015. nov. 15. 16:54
 3/11 A kérdező kommentje:
Nagyon nagyon szépen köszönöm!! :)
2015. nov. 15. 16:58
 4/11 A kérdező kommentje:

Még van 2 ilyen :D


[15-4•(-1,5)]a másodikon

a hatvány kívülre van írva, ilyenkor utoljára kell hatványozni?

2015. nov. 15. 17:06
 5/11 A kérdező kommentje:

Megpróbáltam kiszámolni az előzőt amit küldtem, és 441 lett. :D Szerintem nem így kellett megcsinálni. Ha valaki tudja akkor légyszi írja meg! :)

És itt van mégegy:

15-[4•(-1,5)]a másodikon

itt is kívül van a hatvány, viszont itt nincs szögletes (vagy milyen:D) zárójel a 15-nél.

itt én úgy számolnám hogy kiszámolom a 4szer minusz 1,5-et, azt hatványozom és csak utána vonom ki a 15-ből.

2015. nov. 15. 17:12
 6/11 yoshino_t válasza:

[15- 4*(-1,5) ]^2 (ez a furaság a végén a hatvány jele)


a hatvány az egész kifejezésre érvényes, ott kiszámolod a 4 * (-1,5) = -6, azt kivonod a 15-ből (15 - (-6) = 15 + 6) ami 21 majd azt hatványozod, ami 441. :)

2015. nov. 15. 17:14
 7/11 yoshino_t válasza:

15-[4*(-1,5)]^2


a zárójelezés fontos dolog.

megkeresed azt a kifejezést, ami a "legnagyobb" zárójelben van (jelen esetben a (4 * -1,5) van elég jól körülbarikádozva), azt kiszámolod, ami -6.

Majd, mivel a hatvány erősebb művelet, mint a kivonás, így ezt hajtod végre: -6 ^ 2 = -6 * -6 = 36.

Majd végül a kivonás: 15-36 = -21.



A sorrend mindig az, hogy előbb végrehajtod a zárójelezett műveletet, majd, ha nincs több zárójel, figyelembe veszed ezt a sorrendet:

^, * & /, + & -

(csökkenő sorrendben vannak, tehát a hatvány a legerősebb, majd utána a szorzás/osztás, utána csak az összeadás/kivonás)

2015. nov. 15. 17:18
 8/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen, most már tényleg nincs több :D :)
2015. nov. 15. 17:21
 9/11 yoshino_t válasza:
Sok sikert a dogához! :)
2015. nov. 15. 17:21
 10/11 A kérdező kommentje:
Akkor végülis jól gondoltam :D Remélem a tz-ben is sikerül majd..ooO
2015. nov. 15. 17:25
1 2