Nem értem ezt a kémiai feladatot?


Holnapra kell beadni, de nem értem. Gondoltam, hogy ti talán tudtok nekem segíteni. :)

Ez a feladat:

Készítsünk 400g 30 tömeg %-os oldatot! Adjunk hozzá 200g 15%-os oldatot is, s egészítsünk ki az egészet vízzel 1000 g-ra. Hány százalékos lesz az új oldatunk?

Remélem, hogy ti tudtok segíteni nekem, hogy megértsem. :)



2015. nov. 12. 19:04
 1/4 anonim ***** válasza:

De hát ez csak százalékszámítás.

Elő6ször van 400*0,3 = 120 g tömény anyag, és 400-120 = 280 g oldószer.

Aztán van 200*0,15 = 30 g tömény és 200-30 = 170 oldószer.

Hozzáadunk az egész kotyavalékhoz 1000-400-200 = 400 g oldószert (vizet).

Az 1000 gramm trutyiban lesz 120+30 = 150 g tömény.

150/1000 = ?

Ez a mgoldás.

2015. nov. 12. 19:13
 2/4 anonim ***** válasza:

Nézd, most mázlid van, mert elhatároztam hogy ezt most úgy elmagyarázom hogy egy életre megértsd, de nem jó ha határidő előtti este jut eszedbe az ilyesmi, pont emiatt. Ha későn jössz rá hogy nem megy, akkor legközelebb nem biztos hogy időben kapsz segítséget. Ennél előrelátóbbnak kell lenni az életben.


A tömegszázalék azt adja meg, hogy egy oldat tömegének mekkora részét alkotja az oldott anyag. Van 400g 30m%-os oldatunk, 400-nak a 30%-a az 120g, ennyi benne az oldott anyag. Aztán van 200g 15%-os, tehát ebben 30g van. Ezt összeöntjük, akkor lesz összesen 120+30g oldott anyagunk, majd vízzel 1000g-ra kiegészítjük. De mivel ez a vizes felöntés már nem ad hozzá oldott anyagot, így 150g marad az oldott anyag, és 1000g az össztömeg (végső tömeg). Már csak az a kérdés, hogy a 150 az hány %-a a ezernek? A vak is látja, hogy 15%, de ki is számíthatjuk az m%=oldott anyag tömege / összetömeg *100% képlettel: m%=150/1000*100%=15%.

2015. nov. 12. 19:17
 3/4 A kérdező kommentje:
Mind a kettőtöknek nagyon szépen köszönöm! Mostmár végre értem! :D Az utolsó válaszolónak értékelem a mondani valóját. :)
2015. nov. 12. 19:25
 4/4 anonim válasza:
Curie kémia 7.-8. osztály, ugye? :D
2015. nov. 13. 18:20