Nem vagyok túl jó ebben, de megpróbálkoztam a feladattal.
Kiszámolni, hány gramm Na2CO3 szükséges 25ml 0,2 normálos HCl semlegesítéséhez?
Megoldás:
Na2CO3+ 2HCl = 2NaCl + H2O + CO2
1 mol Na2CO3 semlegesít 2 mol HCl
106 g Na2CO3 - 73 g HCl
Innen hogyan tovább? Vagy nem jó a gondolkodásmenetem?
2015. máj. 1. 12:57
1/1 anonim válasza:
Lényeges dolgot számoltál ki, de csak azt, hogy 2 mol HCl-hoz hány gramm Na2CO3 szükséges, hogy semleges kémhatású oldathoz jussunk.
Feladat megoldása:
"25 ml 0,2 normálos HCl" egyszerűbben azt jelenti, hogy 25 cm^3 0,2 mol/dm^3 sósav. Tehát nekünk 0,025 * 0,2 = 0,005 mol HCl-unk van. Ha 2 mol HCl-hez 106 g Na2CO3 , akkor 0,005 mol HCl-hez x g Na2CO3 szükséges.
Ebből x=(0,005/2)*106= 0,265 g (Mivel 1:2 arányban reagálnak.)