Leellenőrizné valaki ezt a kémiai feladatot?


Nem vagyok túl jó ebben, de megpróbálkoztam a feladattal.

Kiszámolni, hány gramm Na2CO3 szükséges 25ml 0,2 normálos HCl semlegesítéséhez?


Megoldás:

Na2CO3+ 2HCl = 2NaCl + H2O + CO2

1 mol Na2CO3 semlegesít 2 mol HCl

106 g Na2CO3 - 73 g HCl


Innen hogyan tovább? Vagy nem jó a gondolkodásmenetem?


2015. máj. 1. 12:57
 1/1 anonim ***** válasza:

Lényeges dolgot számoltál ki, de csak azt, hogy 2 mol HCl-hoz hány gramm Na2CO3 szükséges, hogy semleges kémhatású oldathoz jussunk.


Feladat megoldása:


"25 ml 0,2 normálos HCl" egyszerűbben azt jelenti, hogy 25 cm^3 0,2 mol/dm^3 sósav. Tehát nekünk 0,025 * 0,2 = 0,005 mol HCl-unk van. Ha 2 mol HCl-hez 106 g Na2CO3 , akkor 0,005 mol HCl-hez x g Na2CO3 szükséges.

Ebből x=(0,005/2)*106= 0,265 g (Mivel 1:2 arányban reagálnak.)

2015. máj. 1. 18:57