Ezt az egyszerű kémiai feladatot, hogy kell megoldani?


Elvileg nagyon egyszerű , de biztos van benne valami csavar, amit nem veszek számításba.

Így hangzik a pl. :

Ha 6 liter vízhez kell 7,5 dl 20%-os ételecet, akkor hány dl. 10%-os ételecet kell ugyanennyi ( 6 liter ) vízhez?


2014. aug. 19. 17:01
 1/3 anonim ***** válasza:

Ez inkább matekpélda, mint kémia.


Azt kell számításba venünk, hogy az ételecet oldat (a higított ételecet az egy oldat) ecetsavból és vízből áll. A 20% azt jelenti, hogy az oldat 20%-a ecetsav, vagyis 7,5*20/100=1,5 dl ecetsavat tartalmaz.


Tehát ha 6 liter vízhez hozzáöntünk 7,5 dl=0,75 liter ételecetet, akkor egy 6,75 literes oldatot kapunk, melyben 0,15 liter ecetsav van, vagyis az így kapott oldat 100*0,15/6,75=20/9 százalékos az oldat.


Felteszem, hogy a kérdés az, hogy mennyit kell hozzáönteni, hogy ilyen hígitású oldatot kapjunk. Tegyük fel, hogy x litenyit, ekkor (6+x) literes oldatot kapunk, melyben 10*x/100=0,1x ecet van, így az erőssége


100*((0,1x)/(6+x))=((10x)/(6+x))%-os. Ennek kell 20/9 %-nak lennie:


(10x)/(6+x)=20/9 /*9; *(6+x)

90x=120+20x /-20x

70x=120 /:70

x=12/7, és x jelölte, hogy mennyit öntünk hozzá, vagyis 12/7 liternyit kell hozzáöntenünk, hogy azonos erősségű oldatot kapjunk, mintha 20%-kosat öntenénk hozzá.

2014. aug. 19. 17:35
 2/3 A kérdező kommentje:
100*0,15/6,75=20/9 százalékos az oldat. Eddig értem , innentől nem nagyon értem , hogy mi a helyzet.
2014. aug. 19. 17:52
 3/3 anonim ***** válasza:

A százalékot úgy számoljuk, hogy 100*oldott anyag/oldat. Ha x litert öntünk hozzá a 6 literhez, akkor (x+6) literes oldatot kapunk. Viszont csak az x-ben van oldott anyag, abban is csak 10%, vagyis 0,1x-nyi van. Tehát az oldat töménysége 100*(0,1x)/(6+x) százalék.


Mivel olyan töménységű oldatot szeretnénk, ami a 6,75-ből kijött, ezért a százalékoknak meg kell egyeznie, vagyis


100*(0,1x)/(6+x)=20/9


Amit x-re kapunk, annyi liter 10%-os ételecetet kell hozzáöntenünk a 6 liter vízhez, hogy olyan töménységű legyen, mintha a 6 literhez a 0,75 liter 20%-os ételecetet öntöttük volna (természetesen így többet fogunk belőle kapni, viszont a töménysége az oldatnak ugyanolyan lesz).

2014. aug. 19. 18:09