Segítene valamelyikőtök? Már egy órája ezzel szenvedek. (


Van egy téglatest.

Az Á csúcsból kiinduló 3 élének hossza az egyik az 12cm

a másik 6 cm

a harmadik 8cm

Mekkora távolság a téglatest többi csúcsától?


2015. nov. 2. 17:04
 1/5 anonim ***** válasza:

Egy téglatestnek van ugye 8 csúcsa.

Ebből az egyiket kijelöljük Á-nak.

Háromhoz vezet 1-1 él, ezeknek a távolsága meg van adva.


A maradék 4-ből 3-hoz a téglatest 3 odlallapját kell felhasználni, amelyeknek a közös csúcsa az Á csúcs.

Ezeknek a téglalapoknak az átlósan Á-val szemben lévő csúcsok lesznek ezek a csúcsok.

Ennek a távolságnak a meghatározásához nem mást, mint a Pitagorasz-tételt kell alkalmazni:

a^2 + b^2 = c^2


Ahol a és b egy ilyen téglalap két különböző oldala, c pedig az átlója, vagyis a keresett távolságok egyike.


12^2 + 6^2 = x1^2

12^2 + 8^2 = x2^2

6^2 + 8^2 = x3^2


-----------


Végül a 8. csúcs nem más, mint a téglatest annak a testátlójának egyik vége, aminek a másik vége az Á csúcs.

Tehát a testátló hosszát kell még meghatározni.


Ezt úgy kell, hogy veszed az egyik oldal (téglalap) átlóját az előző részfeladatból. Ehhez hozzáveszed a 3. oldalt (élt, amit nem használtál a téglalapnál) és így kapsz egy derékszögű háromszöget. Ahol az egyik befogó a 3. oldal, a másik befogó a téglalap átlója és az átfogó a testátló. Pitagorasz-tétel megint...


x1^2 + 8^2 = x4^2

12^2 + 6^2 + 8^2 = x4^2

2015. nov. 2. 17:23
 2/5 A kérdező kommentje:

^ ne nézz hülyének,de ez mit is jelent? :( Ne haragudj.

Köszönöm a segítséged!

2015. nov. 2. 17:28
 3/5 A kérdező kommentje:
Mármint a jel
2015. nov. 2. 17:28
 4/5 anonim ***** válasza:

"Pitagorasz-tételt kell alkalmazni:

a^2 + b^2 = c^2 "

Ebből nem jöttél rá, hogy a hatványozás jele?

6^2=6*6

2015. nov. 2. 17:37
 5/5 anonim ***** válasza:
A "^" valójában felső indexet jelent, matematikában ez a hatvány.
2015. nov. 2. 18:45