Hogyan oldanátok meg a következő számítást?


7 ember utazott egy busszal Budapestre. A busz bérlésének ára:10000Ft volt, az üzemanyagköltség pedig 9000Ft. Ezt a két összeget A személy fizette.

Budapesten a busszal kaptak egy büntetést, ami 11500Ft volt. Ez az összeget B személy fizette.

Az utazás után el akarnak az utasok számolni (7 fő), mennyit kell fizetni fejenként és kinek kell oda a kijött részösszegeket?


2015. okt. 21. 13:13
 1/4 anonim ***** válasza:

10000+9000+11500=30500 Ft, vagyis ennyibe került az "utazás"

30500/7=4357,14 Ft, ennyibe került fejenként

A személy az összeg 62,3%-át fizette, amiből 14,29% az ő része, vagyis az összeg 48%-át neki fizették, és az összeg 23,42%-át B-nek.

2015. okt. 21. 13:39
 2/4 A kérdező kommentje:
Egyszerűbben százalékok nélkül esetleg valaki? Összegszerűen?
2015. okt. 21. 13:52
 3/4 anonim ***** válasza:

Egyszerűbben:

Mivel már megvan, hogy fejenként mennyi az útiköltség, már látszik, hogy A és B is többet fizetett mint a saját része lenne. Ezért, rajtuk kívül mindenki beteszi a ráeső díjat egy dobozba/kiteszi az asztalra és A és B is elveszi belőle azt, amennyi az ő általa adott összeg mínusz a ráeső utiköltség.

2015. okt. 21. 14:32
 4/4 anonim ***** válasza:

Azaz az asztalra kerül 5*4357=21785 Ft

A elvesz belőle/megkap belőle 19000-4357=14643 Ft-ot

B elvesz belőle 11500-4357=7143 Ft-ot

2015. okt. 21. 14:35