Hogyan oldanátok meg a következő fizika feladatot?

Teherautó platóján rögzítetlen láda van. Legfeljebb mekkora gyorsulással mozoghat a teherautó, hogy a láda ne csússzon meg, ha közte és a plató közt a surlódási együttható 0,1?
2014. nov. 10. 19:38
 1/1 bongolo ***** válasza:

µ = 0,1

A súrlódás maximális értéke: Fs = µ·m·g

Amikor 'a' gyorsulással mozog a teherautóval együtt a láda, akkor legfeljebb ekkora erő hathat rá, ami csúszás nélkül gyorsítja.

Tudjuk, hogy a gyorsító erő ekkora: F = m·a

F = Fs

m·a = µ·m·g

a = µ·g


Vagyis 0,1g lehet a maximális gyorsulása.

2014. nov. 10. 23:32