S. O. S segít valaki egy számtani sorozatos feladatban?

S10-S7=135 a10-a6=-60 S20=?

2015. okt. 13. 17:58
 1/2 anonim ***** válasza:

Az ilyen jellegű feladatokat a legegyszerűbben úgy lehet megoldani, hogy minden adatot felírsz a1 és d segítségével, és egy elsőfokú egyenletrendszer segítségével megoldod.


S10-S7 tulajdonképpen annyit jelent, hogy az első tíz elem összegéből kivonod az első hét elem összegét. Ez gyakorlatilag a sorozat nyolcadik, kilencedik és tizedik elemének összege.


a8+a9+a10=135

a10-a6=-60


itt írunk fel mindent a1 és d függvényében:


a1+7d+a1+8d+a1+9d=135

a1+9d-(a1+5d)=-60


3*a1+24d=135

4d=-60


Ez még nem is a vészesebb verzió, mivel a második egyenletből kiesnek az a1-ek, onnan meg már könnyű visszaszámolni :)

2015. okt. 13. 18:40
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen
2015. okt. 13. 21:28