S10-S7=135 a10-a6=-60 S20=?2015. okt. 13. 17:58
1/2 anonim válasza:
Az ilyen jellegű feladatokat a legegyszerűbben úgy lehet megoldani, hogy minden adatot felírsz a1 és d segítségével, és egy elsőfokú egyenletrendszer segítségével megoldod.
S10-S7 tulajdonképpen annyit jelent, hogy az első tíz elem összegéből kivonod az első hét elem összegét. Ez gyakorlatilag a sorozat nyolcadik, kilencedik és tizedik elemének összege.
a8+a9+a10=135
a10-a6=-60
itt írunk fel mindent a1 és d függvényében:
a1+7d+a1+8d+a1+9d=135
a1+9d-(a1+5d)=-60
3*a1+24d=135
4d=-60
Ez még nem is a vészesebb verzió, mivel a második egyenletből kiesnek az a1-ek, onnan meg már könnyű visszaszámolni :)
2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen
2015. okt. 13. 21:28