Az 1,2,3,4,5,6,7 számjegyekből négyjegyű számokat készítünk úgy, hogy egy számjegy legfeljebb kétszer szerepelhet egy számban. Hányféle lehetőségünk van?


2015. okt. 2. 12:25
 1/5 anonim ***** válasza:
62%
7*7*6*6
2015. okt. 2. 12:53
 2/5 A kérdező kommentje:
Köszi. Egy rövid magyarázatot kérhetek?
2015. okt. 2. 14:33
 3/5 anonim ***** válasza:

Hát mivel nincs benne nulla, ezért az első számjegy 7 féle lehet.

A második számjegy szintén 7féle lehet, mert ismétlődhet.

A harmadik számjegy már csak 6féle lehet, mert nem ismétlődhet az első háromszor.

A negyedik számjegy megint 6féle lehet, mert ismétlődhet a harmadik

2015. okt. 2. 14:40
 4/5 A kérdező kommentje:

Viszont ebben nincs benne, hogy LEGFELJEBB kétszer szerepelhetnek a számok. Nem kellene azt is számolni, amikor csak egyszer szerepelnek a kiválasztott számok?

Azaz (7 alatt a 4)*4!

2015. okt. 2. 14:42
 5/5 anonim ***** válasza:
100%

Az hagyján, de például a 7657 számot meg sem számolja ez a gondolatmenet...


Mindenféle agyontekert gondolatmenet helyett válasszuk az esetszétválasztást; ez a legtöbb esetben nagyon jól működik.


Úgy fogunk számolni, hogy az összes eset számából levonjuk a rossz esetek számát;


Összes eset: 7*7*7*7=2401


Rossz esetek: Ha minden számjegy legfeljebb 2-szer szerepelhet, akkor azok a rosszak, ahol 3 vagy 4 azonos számjegy van:


1): 3 azonos számjegy, de itt nézzük végig, hogy a nem azonos hol helyezkedik el:

a): az első helyen: 7*6*1*1=42 (az első helyre bárki mehet, a másodikra az elsőn kívül bárki, az utolsó két helyre meg csak a második)

b): a második helyen: 6*7*1*1=42

c): a harmadik helyen: 6*1*7*1=42

d): a negyedik helyen: 6*1*1*7=42


2): 4 azonos számjegy: 7*1*1*1=7


Ezzel a kedvező esetek száma: 2401-4*42-7=2226, ami azért egy kicsit több, mint a 7*7*6*6...

2015. okt. 2. 15:52