Hali. Tudom, egyszerű a feladat, de régen volt már az a fránya matek és bár vannak ötleteim, jó lenne tudni, hogy jó nyomon járok-e!?2015. szept. 22. 13:19
1/3 anonim válasza:
A számláló első tagja az a^2-b^2=(a-b)*(a+b) azonosságból átírható: x^6-1=(x^3)^2-1^2=(x^3-1)*(x^3+1), tehát
=(x^3-1)*(x^3+1)*(x^3+1)/(x^3-1), innen nem nehéz kitalálni, hogy mi lesz az egyszerűbb alak:
=(x^3+1)*(x^3+1)=(x^3+1)^2
Viszont ki kell kötnünk, hogy a nevező értéke nem lehet 0, tehát x^3-1=/=0, vagyis x=/=1, minden más valós x-re ez lesz az egyszerűbb alak.
2/3 anonim válasza:
Eszre lehet venni - ezt mar radbizom, hogy megindokold ;) - hogy:
x^6-1 = (x^3-1)(x^3+1)
(x^3-1) kiesik, es marad (x^3+1)^2
3/3 anonim válasza:
vagy elvégzed a szorzást és polinomosztás
az egy igazi favágó módszer