Üdv. Ln (√xˇ2+1) =0 Mi lenne a megoldás? És hogyan jutok el addig?


2015. szept. 22. 12:16
 1/3 anonim ***** válasza:

Az egyenlet ez: ln(gyök(x^2 + 1)) = 0 ?


Az általad írt gyökjelekkel az a gond, hogy nincs meg a tetjük, és ezért nem tudni, meddig tartanak...


Ha jól értelmeztem:


ln(gyök(x^2 + 1)) = 0

ln(gyök(x^2 + 1)) = ln(1)


Az ln(x) függvény szigorúan monoton növekedő, ezért a fenti ekvivalens ezzel:

gyök(x^2 + 1) = 1


(A négyzetgyök csak nem negatív számokon értelmezett, tehát x^2 + 1 > 0, ami mindig igaz.)


Emeljünk négyzetre:

x^2 + 1 = 1

x^2 = 0

x = 0


Ha valami más az egyenlet, akkor írd le "érthetőbben" légy szíves...

2015. szept. 22. 13:05
 2/3 anonim ***** válasza:

Nem ártana tudni, hogy mi van a gyök alatt; mivel csak 2 lehetőség van, ezért mindkettőt leírom.


Az első lépés mindenképp ez lesz:


√xˇ2+1=1


Első esetben felteszem, hogy az egész gyök alatt van:


√(x^2+1)=1 /négyzetre emelünk


x^2+1=1 -> x^2=0 -> x=0, más megoldás nincs.


A másik eset, hogy csak az első tag áll a gyökjel alatt:


√(x^2)+1=1, erre |x|=0, vagyis x=0


Tehát mindenképp x=0 lesz a megoldás.

2015. szept. 22. 13:07
 3/3 A kérdező kommentje:

Igen, az egész gyök alatt van, ellenzést a +munkáért.

Köszönöm szépen, érthető volt mindkettő megoldás. :)

2015. szept. 22. 13:14