Hogy bizonyítható be, hogy √2 + √3 irracionális?

Minél részletesebben, alapszinten. Köszi.

2015. szept. 16. 21:36
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

tegyük fel, hogy racionális:


gyök(2)+gyök(3)=p/q


emeljük négyzetre:


2+2*gyök(2)*gyök(3)+3=(p/q)^2


ebből átrendezéssel: gyök(6) racionális szám


erről pedig tudjuk, hogy nem racionális


(vagy ezt is bizonyítani kell?)

2015. szept. 16. 21:42
 2/3 anonim ***** válasza:

[link]


A gyök(6) irracionalitását szerintem hasonlóan ehhez be lehet látni. Ugyanaz az ellentmondás jön ki: feltettük, hogy a és b relatív prímek, de mégis páros mindkettő. Ha ez megvan, akkor #1-es leírta már a többit.

2015. szept. 17. 09:05
 3/3 anonim ***** válasza:

Ha √2 + √3 racionalis akkor 1/(√2 + √3) is az , bovitsuk az utobbit √3 - √2 -vel, eppen √3 - √2-t kapunk (a nevezo 3-2=1 lesz) tehat ha most osszeadunk meg kivonunk akkor hirtelen kijon hogy √3 es √2 is racionalis lenne, ezekrol pedig tudjuk hogy nem azok.


Altalaban is pont ugyanigy be lehet bizonyitani hogy √a + √b sem racionalis hacsak nem mindketto negyzetszam.

2015. szept. 18. 04:50