120 gramm 15 tömegszázalékos H2CO3 oldatot hány gramm 18 tömegszázalékos ammónia oldat semlegesít?

Legyen szíves leírni valaki, mert nagyon nem értem... Előre is köszönöm :)

2015. szept. 9. 18:21
 1/2 anonim ***** válasza:

Hibás a példa, mert nincs 15% H2CO3 oldat, max 1%-os létezik. Mondjuk számolni attól még lehet... :)


Reakcióegyenlet:

H2CO3 + 2 NH4OH = (NH4)2 CO3 +2 H2O


oldott anyag tömegének számolása

m= 120 × 15 /100 = 18 g H2CO3


mol számítás:

M (H2CO3) = 2+12+3*16 =62 g/mol

n = m/M = 18 g / 62 g /mol = 0,29 mol H2CO3 -unk van


1 mol H2CO3 reagál 2 mol NH4OH -dal, akkor

0,29 mol reagál 2×0,29= 0,58 mol NH4OH -dal


itt van egy kis gond megint, mert "ammónia oldat" -ot ír a feladat.


NH3 + H2O = NH4OH


tehát NH3 -ból is pont annyi mol kell.

Számolunk ammónia oldattal.


0,58 mol ammónia tömege:


M = 14 + 3 = 17 g/mol


m = n*M = 0,58 mol *17 g/mol = 9,86 g ammónia kell a semlegesítéshez.


Oldat tömegének számítása:


m = 9,86 ×100 /18 = 54,78 g oldatot semlegesít.


( mivel eléggé hibás a feladat, ezért lehet más megoldás is.... )

2015. szept. 9. 20:20
 2/2 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen :)
2015. szept. 10. 16:31