Ezt hogy kellene kiszámolni? (n alatt n-2)


Én így kezdetem : n!/(n-2)!*(n-(n-2))!

De így kissé más lett az eredmény mint kellene.



2015. szept. 3. 18:17
 1/4 anonim ***** válasza:

n!/(n-2)!*(n-(n-2))! Így szintaktikusan hibás, mert lemaradt egy zárójelpár. Helyesen így nézne ki:

n!/((n-2)!*(n-(n-2))!)=n!/((n-2)!*2!)=n*(n-1)/2.

Sz. Gy.

2015. szept. 3. 19:08
 2/4 A kérdező kommentje:

Köszi! :)

Azt még megkérdezhetem, hogy a végeredmény hogy is jött ki pontosan?

Én így próbáltam n!/((n-2)!*(n-(n-2))!=n!/((n-2)!*2!)=1*2...*n/ (1*2*...n*(n-1)*(n-2)*2)

és itt elakadtam h. hogy kellene tovább bontani :/

2015. szept. 3. 21:49
 3/4 tatyesz ***** válasza:

n!/((n-2)!*(n-(n-2))!=n!/((n-2)!*2!)=1*2...*n/ (1*2*...n*(n-1)*(n-2)*2)


Nézzük külön a számlálót és a nevezőt:


Számláló: n!=n·(n-1)·(n-2)·...·2·1


A nevező: (n-2)!·2! = (n-2)·(n-3)·(n-4)·...·2·1·2·1


Mivel a törtben felül és alul is szorzás van, lehet egyszerűsíteni, mégpedig n-2-től lefelé. Így a számlálóban marad n·(n-1), a nevezőben pedig 2·1


(Te ott rontottad el, hogy n-2 faktoriálisát 1-től n-ig szoroztad, és még (n-1)-et és (n-2)-t is írtál utána.)

2015. szept. 4. 11:49
 4/4 A kérdező kommentje:

Ah, köszi! :D

Rosszul írtam le a megoldás menetét, így most már minden kijött. :)

2015. szept. 6. 19:55