Miért az a megoldás ami? (matek)


Határozzuk meg a kör középpontjá és sugarát:

x^2 + y^2 – 2x + 6y +1 = 0


Megoldás:


x^2+y^2–2x+6y+1=(x^2–2x+1)+(y^2+6y+9)–9=(x–1)^2+(y+3)^2 –9=0


(x–1)^2 + (y+3)^2=3^2


Ez így tankönyvi megoldás, de nem igazán értem hogy a 9-et honnan kell venni?Hogy jön az ki? Meg úgy általában véve az egészet nem igazán értem. :)


Valaki elmagyarázná?


2015. aug. 23. 14:05
 1/2 anonim ***** válasza:

Tanultátok, hogy a C(c1;c2) középpontú, r sugarú kör egyenlete:


(x-c1)^2+(y-c2)^2=r^2


Lehet, hogy más betűkkel tanultátok.


Ha például adott, hogy a kör középpontja (5;6), sugara 8 egység, akkor a képletben c1=5, c2=6, r=8, így a kör egyenlete:


(x-5)^2+(y-6)^2=8^2, vagyis


(x-5)^2+(y-6)^2=64


Hogyha adott egy ilyen alakú köregyenlet, akkor a képlet miatt egyértelműen meg tudjuk határozni a kör középpontját és sugarát; ha például a kör egyenlete


(x-3,5)^2+(y-(1/3))^2=8, akkor ennek a körnek a középpontja a (3,5 ; 1/3) pont, sugara pedig gyök(8) egység (mivel ennek a négyzete 8).


Az olyan alakú köregyenlettel ránézésre nem tudunk mit kezdeni, ellenben a tanultak alapján át tudjuk alakítani, kérdés, hogy hogyan lehetne; ha átrendezzük a tagokat:


(x^2-2x) + (y^2+6y) + 1 = 0


(a zárójelezés a jobb áttekinthetőség miatt van),


akkor észrevehetjük, hogy másodfokú kifejezésekkel van dolgunk. Tanultuk régebben, hogy ezek átírhatóak (x-valamiszám)^2+valamimásikszám alakúra, és persze erre az alakra is kell nekünk átírni, mivel akkor egyértelműen kiolvasható minden az egyenletből.


A tanultak alapján:


x^2-2x=(x-1)^2-1 (ha kibontjuk: =x^2-2x+1-1=x^2-2x, tehát egyenlőek)

y^2+6y=(y+3)^2-9 (kibontásnál megint látjuk, hogy mi a helyzet)


Tehát az egyenlet így alakul át:


(x-1)^2-1 + (y+3)^2-9 + 1=0, a számokat összevonva


(x-1)^2 + (y+3)^2 - 9=0, tehát


(x-1)^2 + (y+3)^2 = 9, az előbbiek miatt ennek a körnek a középpontja (1;-3), sugara 3 egység.


A tankönyvi megoldás gyakorlatilag ugyanaz CSAKHOGY úgy gondolja, hogy könnyű észrevenni, hogy mekkora számot kell hozzáadni a kifejezéshez, hogy teljes négyzetté alakítható legyen (szerintem nem, és máshogy is csinálom (csináltam)). Rendezzük át úgy, ahogy a legelején:


(x^2-2x) + (y^2+6y) + 1 =0


Az első zárójelen belülre rakjunk +1-et, de mivel így változna a bal oldal értéke, rögtön vonjuk is ki:


(x^2-2x+1-1) + (y^2+6y) + 1 =0


A tanultak alapján x^2-2x+1-et teljes négyzetté tudjuk alakítani: =(x-1)^2, ezzel az egyenlet:


((x-1)^2-1) + (y^2+6y) + 1 =0


A másiknál 9-et adjunk hozzá, majd vegyük is el:


((x-1)^2-1) + (y^2+6y+9-9) + 1 =0


y^2+6y+9=(y+3)^2, tehát


((x-1)^2-1) + ((y+3)^2-9) + 1 =0


A külső (szemléltető) zárójeleket elhagyva:


(x-1)^2-1 + (y+3)^2-9 + 1=0


Összevonjuk a számokat:


(x-1)^2 + (y+3)^2 - 9=0, innen


(x-1)^2 + (y+3)^2 =9


És ezt akartuk elérni.


Ha további kérdésed lenne a feladattal kapcsolatban, tedd fel bátran!

2015. aug. 23. 14:30
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm!!!!! :)
2015. aug. 23. 14:56