Ha valaki jártas a másodfokú egyenletben, és meg tudja oldani, illetve elmagyarázni, kérem segítsen;

Két város távolsága 960 km, a személyvonat sebessége 20 km/h-val több, mint a teheré, mennyi a vonatok sebessége, ha a személyvonat menetideje 4 órával kevesebb az adott szakaszon?


2010. márc. 3. 19:37
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Szeretem a matematika egyenleteket úgy megoldani, hogy minden egyes közbenső lépésnek is szemléletes jelentése legyen. A lineáris egyenletes példáknál sokszor lehet kidejezetten szellemes átfogalmazásokat adni.


Sajnos, ez egyelőre még nem sikerült. Tudok megoldást mondani, de nem ígérhetem, hogy a magyarázat mindvégig teljesen szemléletes lesz. A közvetlen fizikai jelentést csak az első és az utolsó sorban tudom garantálni, a köztes lépések során egyelőre nem tudok szemléletes értelmet adni a részlépéseknek, de persze a legeslegvégén a megoldás fizikalag is értelmes lesz.


960 km a pályaszasz hossza. A tehervonat sebességét jelöljük v-vel. Ha a tehervonat épp 1 km/óra sebességgel menne, akkor 960 óra alatt tenné meg az utat. Kétszer gyorsabb tehervonat (2 km/ó) már feleannyi idő alatt (480 ó) is megtenné az utat. Hogy egyetlen képletben fejezzem ki az összefüggést: v sebességű vonat éppen 960/v óra idő alatt teszi meg a pályaszakaszt


A feladat szövegét a


960 / (v + 20) + 4 = 960 / v


egyenlet fejezi ki. Itt még minden egyes részkifejezésnek teljesen személetes, közvetlen jelentése van.


v: a tehervonat sebessége


v + 20: a személyvonat sebessége


960 / (v + 20): hány óra alatt teszi meg a személyvonat a 960 kilométeres pályasszakaszt?


960 / v: hány óra alatt teszi meg a tehervonat a 960 kilométeres pályasszakaszt?


960 / (v + 20) + 4 = 960 / v:


A személyvonat gyorsabb, mint a tehervonat, kevesebb idő alatt is megteszi az utat. Az időigényük között éppen 4 óra a különbség. Ha a gyorsabb, kisebb időigényű személyvonat útidejéhez hozzáadok még négy órát, akkor pont megkapom a lassabb (nagyobb időigényű) tehervonat útidejét.


Hát ez az egyenlet. Mielőtt megoldanánk, kérdezzük meg a Wolfram Alpha-t:


[link]


Két megoldást ad a tehervonat sebességére:


60 km/h


- 80 km/ó


Ha nagyon erőltetem a dolgot, talán lehet értelmes jelentést tulajdonítani a negatív megoldásnak is, de ez kérdéses, és nagyon erőltetett. Ez a lehetséges jelentés, ha van egyáltalán, annyira ellentétben áll a feladat szövegének foglmazásmódjával, hogy jó okkal feltételezhetjük, hogy a feladat kitalálója nem tartja kivánatosanak ezt a lehetséges értelmezést, biztosan nem erre gondolt. Szóval a negatív megoldást inkább kizárhatjuk. (Úgy lehetne értelmezni, hogy a tehervonar 80 km/ó sebességgel tolat, a személyvonat pedig csak 60 km/ó sebességgel tolat. A pályaszakasz pedig egyik sem teszi meg soha, sőt mindkettő egyre távolodik a céltól. Ezt a megoldást a feladat szemszögéből nyugodtan kizárhatjuk.)


A szóbajövő másik (pozitív) megodásnak viszont már egyértelműen értelmes fizikai jelentése van, és ha ellenőrizzük, jó is.


A tehervonat 60 km/h sebességgel halad előre, a szemmélyvonat pedig 80 km/óra sebeséggel. A tehervonat 960/60=16 óra alatt teszi meg a 960 km-es utat, a személyvonat pedig 960/80 = 12 óra alatt. Az időkülönbözet tényleg 4 óra.


A megoldási módról még nem beszélte, rábíztam azt a Wolfram Alpha-ra. No, még egyelőre nem tudtam megoldani máshogy, csak a szokásos ,,beszorzásos'' módon.


960 / (v + 20) + 4 = 960 / v


A kikötések megtétele után, mindkét oldalt beszorzom a v*(v+20) polinommal


960v + 4v(v+20) = 960(v+20)


és az így eredő másodfokú egyenletet megoldom


4v²+80v-19200=0


v² + 20 - 4800 = 0


Ez megoldható a szokásos megoldóképlettel is, de aki szereti a szellemesebb megodásokat is, az megoldhatja teljes négyzetté kegészítéssel, vagy a Viete formulák sugallta átalakítással is:


v² + 20 - 4800 = 0

(v-60)·(v+80) = 0


vagy teljes négyzetté való kiegészítéssel is megoldható:

v² + 20 - 4800 = 0

(v+10)² - 4900 = 0


Azt nem tudom még, hogy vajon van-e olyan szellemes megoldási módja ennek a konkrét példának, ami mindvégig fentartja a fizikai szemléletességet a levezetés részlépései során is. (A lináris egyenletes példáknál sokszor szokott ilyen lenni.) Esetleg, ha a ,,területi sebesség'' fogalmát bevezetem, lehetséges ennek a példának is a szemléletes, mindvégig közvetlen fizikai jeletéssel bíró tárgyalásmódja, de ezt még nem gondoltam át, lehet, hogy nagyon erőltetett lenne.

2010. márc. 4. 14:00
 2/3 A kérdező kommentje:

köszi

szuper hogy így vágod ezt

nem tartom magam hülyének, de ezen már két napja rágódok

van még két ilyen házim, még görcsölök vele holnapaig

ha nem megy akkor kiírom azokat is.

2010. márc. 4. 22:25
 3/3 anonim ***** válasza:

Nagyon köszönöm a visszajelzést és a biztatást.


Sok sikert kívánok a másik két feladathoz (hogy sikerüljenek, vagy érkezzék rájuk jó válasz).

2010. márc. 5. 20:49