Hogyan tudom bebizonyítani, hogy egy parabola és a lineáris függvény grafikus képe minden esetben metszik egymást?

Így szól a feladat:Mutassuk ki, hogy bármilyen 'a eleme R*' esetén az y=x+4 egyenletű egyenes metszi az y=ax^2+(a-2)x+1 egyenletű parabolát.

2015. júl. 2. 16:11
 1/3 anonim ***** válasza:

Ha elkezded megoldani, mint egyenletrendszert, akkor a másodfokú egyenlet diszkriminánsát kell vizsgálni.

Ha ez minden 'a' esetén pozitív vagy nulla, akkor ugye van megoldás, azaz van metszéspont.


Tehát:

x+4=ax^2+(a-2)x+1

0=ax^2+(a-3)x-3


a diszkrimináns:

D=(a-3)^2+12a

D=a^2-6a+9+12a

D=a^2+6a+9=(a+3)^2


ez pedig nemnegatív, tehát mindig van megoldás...

2015. júl. 2. 21:01
 2/3 anonim ***** válasza:
Csak a te esetedre igaz! Általában nem teljesül, hogy tetszőleges parabola és egyenes metszéspontot ad. (3 eset létezik)
2015. júl. 3. 17:53
 3/3 A kérdező kommentje:
a kérdésem kiírása után fél órára rájöttem erre,akkor ezek szerint jó :) köszönöm szépen !
2015. júl. 5. 14:40