Az alábbi feladatokat hogyan kell megoldani?


1. Valamely derékszögű háromszög átfogója 46,5 cm hosszú és egyik szöge 12°25'-es. Számítsuk ki a befogóinak a hosszát.

2. Egy derékszögű háromszög egyik szöge 36,18°-os és ezzel a szöggel szemközti 8,3 cm hosszúságú befogó található. Számítsuk ki a háromszög átfogójának és a másik befogójának hosszát.

3. Egy derékszögű háromszögben ismert a 26 dm-es befogó és a mellette levő 18,6°-os szög. Határozzuk meg a másik befogó hosszát.

Ezekben a feladatokban kérném a segítségeteket! Esetleg ha valaki nagyon ráérős, lenne még pár feladat amit nem értek és elmagyarázhatná üzenetben. Köszönöm! :)



2015. jún. 6. 13:43
 1/2 anonim ***** válasza:

Nézd meg, hogy hogyan definiáltátok egy szög szinuszát, koszinuszát, tangensét.


Aztán írd fel, hogy a feladatokban szereplő szögeknek mi lehet a szinusza, koszinusza, tangense. Ha a háromszög valamelyik oldalát nem ismered, akkor azt jelöld valamilyen betűvel, mint az ismeretleneket szokás. (Amúgy javaslom, hogy az átfogót c-vel, a befogókat a-val és b-vel jelöld, de természetesen jelölheted őket mással is.)


Ha ezeket a definíciókat felírod, akkor segítek tovább.

2015. jún. 6. 14:06
 2/2 anonim ***** válasza:

Derékszögű háromszögekről van szó, ezért a követkrzőket lehet alkalmazni:

- Pitagorasz tétel (a²+b²=c²)

- Szögfüggvények (sin, cos, tan).


A szinusz: sin(alfa)= a szöggel szemközti oldal osztva az átfogóval.

A koszinusz: cos(alfa)= a szög mrllrtti oldal osztva az átfogóval.

A tangens: tan(alfa)=a szemközti oldal osztva a mellette lévő oldallal.

De tan(alfa)=sin(alfa)/cos(alfa).


Az ilyen 1 szög + 1 oldal tipusú feladatokat többféle képpen meg lejet oldani, most megmutatok párat.


1. Feladat.

sin(12°25')=a/46.5

a=46.5*sin(12°25')=9.998cm, közelítőleg 10cm.

cos(12°25')=b/46.5

b=46.5*cos(12°25')=45.412cm.


2. Feladat.

tan(36.18°)=8.3/b

b=tan(36.18°)*8.3=6.0702cm

a²+b²=c²

8.3²+6.0702²=c²

c²=105.7377

c=10.28288cm.


3. Feladat.

tan(18.6°)=a/26

a=tan(18.6°)*26=8.7499dm.


Ha gondolod írhatsz nyugodtan, szívesen segítek.

2015. jún. 6. 14:14