Az alábbi feladatokhoz szeretnék segítséget kérni, megvannak az eredmények is, csak nincsenek levezetve, hogy hogyan milyen képlettel kell megoldani őket.


Egy váll. összköltség függvénye TC=q(a köbön)-8q(négyzeten)+36q+1200 és naponta 10kg terméket állítanak elő. Egyetlen változó inputtényezőt használnak a munkát.


Mennyi az átlagos változó költség legkisebb értéke?

AVC=20

Hányan dolgoznak a vállalkozásban, ha egy dolgozó napi bére 70 euro?

L=8

Mekkora a munkatermelékenység?

APl=1,25


A keresleti függvény egy tökéletesen versenyző piacon Q=6800-200P Minden cég csak normáli profitot realizálhat. TC=20+5q(négyzeten)+8q


Számítsa ki a picai árat és a kibocsátást

q=2 P=27


Hány cég van a picaon?

Q=1200 --> n=Q=q=600



Köszönön a segítséget!



2014. dec. 14. 21:56
 1/7 Kacsa Tibor ***** válasza:

Mennyi az átlagos változó költség legkisebb értéke?

Először is kell nekünk egy AVC függvény. Azt úgy kapod meg, hogy a VC függvényt elosztod q-val. VC függvény pedig úgy kapod meg, hogy a TC függvény azon részét veszed, amiben van változó, hiszen TC=VC+FC. Az FC az 1200 lesz, hiszen az fix, azaz érték nem függ q-tól. Ha ezek alapján megvan az AVC függvényed, akkor lederiválod, az így kapott függvény nullával teszed egyenlővé, majd q-ra rendezed. ezt azért így kell csinálni, mert egy függvény maximum és minimum helyét (azaz a szélsőértékeit) úgy kapod meg, hogy a függvény első deriváltját egyenlővé teszed nullával.


Hányan dolgoznak a vállalkozásban, ha egy dolgozó napi bére 70 euro?

Ehhez tudni kell, hogy a munkabér a változó költség része. Mivel a feladat mást nem adott meg, úgy vesszük, hogy a teljes változó költség a munkabér lesz. Azt tudjuk, hogy VC=q(a köbön)-8q(négyzeten)+36q, ahol q az előállított termékmennyiséget jelöli. Azt a feladat megadta, hogy ez a mennyiség 10kg. Ha behelyettesítesz, akkor azt kapod, hogy VC=560. Ez azt jelenti, hogy a teljes munkabér 560. Mivel egy munkás bére 70, és mi tudjuk, hogy összesen 560 van, akkor egyszerűen csak elosztjuk a két számot, és megkapjuk a 8-at.



Mekkora a munkatermelékenység?

Na most te itt azt írtad, hogy az APL a megoldás, ez egyrészt jó, de lehetne mást is számolni. De akkor maradjunk ennél.

Itt megtalálod a levezetését annak, hogy AVC-ből hogyan számolhatsz APL-t. [link] Ha megvan az AVC függvényed, akkor behelyettesíted q helyére a 10-et, kiszámolod AVC-t. Ezt követően behelyettesíted w-be a 70-et, mint munkabért, majd APL-re rendezed, és kész.


Számítsa ki a picai árat és a kibocsátást

Adott egy keresleti függvény. Nekünk kellene hozzá egy kínálati is, hogy a kettő metszéspontjából meghatározhassuk a piaci árat. Tudni kell, hogy az MC fgv. felfelé menő szára lesz a vállalat kínálati függvénye (itt elég annyit tudnod, hogy az MC függvény a kínálati is egyben). MC függvény úgy kaphatsz, hogy lederiválod a TC fgv-t. Ha az megvan, akkor MC helyére beírhatod a P-t, mint árat. Ezt követően egyenlővé teszed a keresleti és kínálati függvényt, és megkapod a piaci árat (arra figyelj, hogy mindkét függvény a megfelelő explicit alakra legyen rendezve)


Hány cég van a piacon?

Na most itt nem tudom pontosan, hogy milyen adatokat adott meg a feladat segítségül. Ha az előző kérdésre adott válaszban helyes az a P=27, akkor azt visszahelyettesítve a kínálati függvénybe azt kapod, hogy Q=1400. Az egyensúlyi árhoz tartozó mennyiség pedig 2. Ha egy vállalat 2 egységet állít elő, akkor 1400 mennyiséget 700 vállalat. (Na most mások a számok, de az elgondolás helyes, tehát ha újraszámolod az egészet, akkor mindennek stimmelnie kell)

2014. dec. 14. 23:37
 2/7 A kérdező kommentje:

Az első feladat megvan, de a második ködös.


Ha lederiválom a TC-t akkor megkapom az MC=10q+8. Ami kínálati függvény is és P-vel is egyenlő.

Számítsuk ki a kibocsátást és az egyensúlyi árat?

Ez a rész ködös, mert sem a q-t sem a P-t nem tudom.


Egyensúlyi ár zgye a keresleti függvény=kínálati fügvénnyel


6800-200P=10q+8 de itt meg két ismeretlenem van.


Ugye az eredménynek kéne lenni, hogy q=2 és P=28(előzőleg elírtam 27-re), de egyiket sem tudom, szóval ezeket hogy kapom meg?

2014. dec. 15. 09:49
 3/7 Kacsa Tibor ***** válasza:
Ezért írtam, hogy figyelj a függvények explicit alakjára. Ha megkapod, hogy MC=10q+8, akkor ez lesz a kínálati függvény, azaz p=10q+8. De ez inverz alak, először át kell alakítani, hogy kezdeni tudjunk vele valamit. Átrendezve azt kapod, hogy q=0,1p-0,8. Na ezt a függvény teszed egyenlővé a keresleti függvénnyel, azaz ezt kapod: 0,1p-0,8=6800-200p p-re megoldod az egyenletet, megkapod az egyensúlyi árat. VIsszahelyettesítve valamelyik fügvénybe pedig megkapod az egyensúlyi mennyiséget.
2014. dec. 15. 11:33
 4/7 A kérdező kommentje:
Nem tudom, most mit bénázok, de ha 0,1p-0,8=6800-200p, az egyenletet megoldva P=33.987 :S Sehogy nem jön ki a P=28 :S
2014. dec. 15. 16:16
 5/7 Kacsa Tibor ***** válasza:

Még mindig ugyanaz a válaszoló vagyok :D


Átgondoltam a dolgot. A feladat azt írja, hogy a vállalatok csak normál profitot realizálnak. Ez azt jelenti, hogy minden költségük megtérül és nincs gazdasági profit, azaz a teljes költségük egyenlő a teljes bevétellel (hiszen a profitot úgy számolhatjuk ki, hogy bevétel*költségek).


Na most ezzel az a problémám, hogy erre sem jön ki a P=28.

Mindenesetre leírom, hogy én hogy gondolkodom, hátha ebből jutsz valamire.


Tehát azt feltételezzük, hogy a teljes költsége (TC) egyenlő a teljes bevételével (TR). A TC nekünk meg van adva, a TR-t pedig egyszerűen ki tudjuk számolni. TR=P*Q (nemtudom, hogy ez érthető-e így, de gondolj úgy rá, hogy eladsz 10 doboz cigit 1000Ft/db áron. Ekkor Q=10, P=1000. A te bevételed pedig P*Q, azaz 10 000.)

A TR-t ki tudod úgy számolni, hogy a keresleti függvény átrendezed P-re. Ekkor kapsz egy függvényt (ha jól számoltam, akkor P=34-Q/200). Ezt a függvény megszorzod Q-val (így lesz P*Q). Ekkor azt kapod, hogy TR=34Q-Q^2/200. Ezt egyenlővé teszed TC-vel, Q-ra megoldod, majd az így kapott Q-t visszahelyettesíted a keresleti függvénybe. Na most mint mondtam, az a probléma, hogy erre sem az az érték jön ki, amit te megadtál. Ha az a megoldás, akkor elszámolhattam valamit, de végső soron az is lehet, hogy a megoldás menetében van a hiba.

Remélhetőleg jön még válasz a kérdésedre :)

2014. dec. 15. 17:52
 6/7 A kérdező kommentje:
Megesik, hogy rossz a megoldás az előadásanyagban, sajnos volt már rá példa, köszönöm minden esetre a nő választ :)
2014. dec. 15. 18:08
 7/7 A kérdező kommentje:
Mármint bő választ :)
2014. dec. 15. 18:12