Hogyan adjam meg pontosan a háromszög területét?

Adott egy háromszög amelynek oldalai 2, gyök2, és 1 egység hosszúak. Ha koszinusztétellel kiszámolom az egyik szöget akkor nem szép jön ki rá és a szinuszos terület képletbe beírva se lesz szép szám.

2015. jún. 1. 18:52
 1/3 anonim ***** válasza:

Akkor a Héron-képletet javaslom.

[link]

2015. jún. 1. 19:00
 2/3 anonim ***** válasza:

Azért, mert nem kell kiszámolni a szögét, elég csak a szög szinusza nekünk.


Ha a 2 egység hosszú oldalra írjuk fel a koszinusz-tételt:


2^2=gyök(2)^2+1^2-2*gyök(2)*1*cos(Ł)


4=2+1-2*gyök(2)*cos(Ł)


-1/(2*gyök(2))=cos(Ł)


Itt, ha kiszámoljuk a szöget (számológéppel), akkor egy irracionális számot kapunk, amelynek a szinusza megint nem pontos lesz. Viszont nekünk van egy összefüggésünk, amit tudunk használni:


(sin(Ł))^2+(cos(Ł))^2=1


Tehát első körben emeljük négyzetre az egyenlet mindkét oldalát:


1/8=(cos(Ł))^2


A fenti összefüggést átalakítjuk: (cos(Ł))^2=1-(sin(Ł))^2, ezt beírjuk (cos(Ł))^2 helyére:


1/8=1-(sin(Ł))^2


-7/8=-(sin(Ł))^2


7/8=(sin(Ł))^2


Itt most gyököt vonunk, de nem kell a "+-"; azért nem kell, mert az Ł szög biztosan II. negyedbeli, mivel biztosan 180°-nál kisebb (elvégre egy háromszög szöge), és koszinusza negatív, így biztos, hogy szinusza pozitív lesz. Tehát:


gyök(7/8)=sin(Ł)


Ezzel már minden adott, hogy felírjuk a háromszög területét:


1*gyök(2)*gyök(7/8)/2=gyök(7/4)/2=gyök(7)/2/2=gyök(7)/4 területegység a háromszög pontos területe.

2015. jún. 1. 19:12
 3/3 A kérdező kommentje:
köszönöm a válaszokat! :)
2015. jún. 1. 19:30