Az egyenlőszárú háromszögben a szárhoz húzott masgasság 4 és 8 cm szakaszra osztja a szárat, a szárak közötti szőg csúcsától számitva. Mennyi a háromszög alapja?


2015. máj. 17. 17:02
 1/2 anonim ***** válasza:

Legyen az alap hossza x, a hozzá tzartozó magasság m, a szárhoz tartozó magasság d.

Egyrészt fel lehet írni a területet kétféleképpen:


x*m/2=12*d/2 --> x*m=12d


Másrészt észre lehet venni, hogy a fél háromszög hasonló ahhoz a háromszöghöz, amit a d, 8 és az x határolnak.

(Ha jól értem a szárak közös csúcsánál van a 4.)


A megfelelő arányok:


m/(x/2)=d/8 --> 16m=dx


E két egyenlet oldalait elosztva:


x/16=12/x --> x^2=96 --> x=gyök(192)



Ugyanezt paraméteresen is meg lehet csinálni ugyanígy:


x/(2q)=(p+q)/x --> x^2=2q(p+q) --> x=gyök[2q(p+q)]

2015. máj. 17. 17:25
 2/2 anonim ***** válasza:
bocs, az előzőben nem 96, hanem 192 van a számolás végén!!!
2015. máj. 17. 23:00