Egy pénzérmét 2500-szor feldobunk.
Adjuk meg azt a b számot, melyre a dobott fejek száma kb. 0,95 valószínűséggel legfeljebb b-vel tér el a várható értéktől!
2015. máj. 27. 16:10
1/4 anonim válasza:
VÉ: n*p=2500*0,5=1250
SZÓRÁS: gyök(n*p*(1-p))=gyök625=25
P(1250-b<X<1250+b)= FI((1250+b-1250)/25)-FI((1250-b-1250)/25)=FI(b/25)-FI(-b/25)=FI(b/25)-(1-(FI(b/25))
2*FI(b/25)-1=0,95
FI(b/25)=0,975
b/25=1,96
b=49
2/4 anonim 



válasza:





Ezt nem a nagy számok törvényével érdemesebb?
Ugye a Csebisev-egyenlőtlenség univerzális, de ha ismerjük az eloszlás típusát, akkor pontosabban számolhatunk.
Itt ismerjük, hiszen p=0,5 paraméterű binomiális elo.
3/4 anonim 



válasza:





Ja bocs, az első normális eloszlással közelítette!
Ez jól közelíti a binomiálist valóban...
4/4 anonim válasza:
Nagy számok törvényével inkább azokat érdemesebb, mikor a relatív gyakorisággal apellálunk (hány elemű mintát kell venni, vagy szabályos-e a dobókocka típusú feladatokat), ebben az esetben a normálla való közelítés (de Moivre-Laplace tétel alapján ugye) sokkal jobb közelítést azt.