Egy doboz festékkel 18 db zárt, henger alakú kis fémhordó felületét tudjuk lefesteni. A kis hordók alapjának átmérője 40 cm, magasságuk 60 cm. Egy ugyanilyen doboz festékkel hány nagy zárt hordó felülete festhető le, ha a hordók alapjának átmérője 60 cm, magasságuk 90 cm?


Válaszlehetőségek:

A: 27

B: 12

C: 9

D:8

A válaszokat indoklással együtt kérném!

Előre is köszönöm!



2015. máj. 23. 17:11
 1/1 anonim ***** válasza:

Számoljuk ki 1 kis hordó felszínét: alapkörének sugara 20 cm, magassága 60 cm, így a hordó (henger) felszíne: 2*20^2*pí+2*20*pí*60=800*pí+2400*pí=3200*pí cm^2. Ebből 18 darab van, mindegyiknek ugyanannyi a felszíne, így az összfelszínük 57600*pí cm^2


1 nagy hordó felszíne: 2*30^2*pí+2*30*pí*90=1800*pí+5400*pí=7200*pí


Hogy megtudjuk, hogy hány hordó festhető le, ehhez el kell osztanunk a két értéket:


57600*pí/(7200*pí)=8, tehát 8 hordót tudunk lefesteni, így a válaszlehetőségek közül csak a D lesz megoldás.

2015. máj. 23. 21:37